hledat
 
 

Ústní dutina kuřáka vyžaduje speciální péči. Jinak hrozí ztráta zubů i rakovina

Je všeobecně známo, že kouření může napáchat na zdraví člověka obrovské škody. Jednou z nejvíce zatěžovaných oblastí je dutina ústní. Pokud se nedokážete tabáku vzdát, věnujte alespoň ústům zvýšenou péči v podobě dentální hygieny.

Ústní dutina kuřáka vyžaduje speciální péči. Jinak hrozí ztráta zubů i rakovina
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Škody na zdraví i na kráse

Kouření ničí celou řadu struktur dutiny ústní a výjimkou nejsou ani zuby. Problémy se násobí při nedodržování správných zásad péče o ústa. U kuřáků se častěji objevuje onemocnění dásní a v důsledku přebytku škodlivých chemikálií obsažených v cigaretovém kouři trpí tito jedinci dvakrát častěji ztrátou zubů než nekuřáci. Mezi další zdravotní nepříjemnosti, které s sebou vystavování se tabákovému dýmu přináší, patří především:

  • vyšší riziko vzniku zhoubných nádorů krku, plic a dutiny ústní (např. slinných žláz),
  • obtížnější zotavování ze stomatologických výkonů (třeba hojení po vsazení zubního implantátu),
  • zhoršená estetika zubů a úst (tmavé skvrny na zubech),
  • zápach z úst.

5 tipů pro úsměv bez kazů 

Nejúčinnějším způsobem, jak si zajistit lepší zdraví dutiny ústní, je s kouřením skoncovat. V mnoha případech se však závislost na tabáku zlikvidovat nedaří. Naštěstí existuje několik možností, díky kterým mohou kuřáci ochránit ústa před nejhorším.

  1. Nevynechávejte pravidelné zubařské prohlídky. Během těchto návštěv stomatolog zkontroluje možný rozvoj onemocnění dásní i případné známky rakoviny (např. zvětšení mízních uzlin v podobě boule). Každý by měl navštívit svého zubaře dvakrát za rok, kuřáci by však měli zvážit i častější kontroly.
  2. Navštěvujte dentální hygienistku. Profesionální čištění je nedílnou součástí moderní péče o dutinu ústní. Odborník vás naučí, jak správně provádět dentální hygienu doma a jak zacházet s doporučenými pomůckami.
  3. Vsaďte na moderní přístup. Kuřákům se doporučuje, aby alespoň dvakrát denně používali dentální nit a mezizubní kartáčky. Zubním kartáčkem by měli odstraňovat nejen povlak na zubech, ale i na jazyku. Výrobci dnes nabízejí i škrabky určené speciálně na hygienu jazyka.
  4. Vyberte si správný kartáček a pastu. Důležitost výběru zubního kartáčku bývá často přehlížena. Je však stěžejní. Kuřáci by měli používat výrobek, který je více zaměřený na problémové oblasti, které jsme už zmiňovali. Štětiny by měly být tuhé a dostatečně silné, aby snáze odstranily skvrny způsobené dehtem z tabáku. Kartáček by měl být schopen dosáhnout i na obtížné oblasti zadních zubů. Kuřáci by si také měli kupovat zubní pastu, která je jim speciálně určena. Takové produkty jsou chemicky silnější a lépe řeší obtížnější čištění.
  5. Skoncujte se zápachem. Neopomenutelnou výbavou kuřáka je samozřejmě ústní voda. Díky své antibakteriální složce účinně likviduje bakterie i s nimi spojený zápach z úst.

(hah)

Zdroj:
www.mainstreetsmiles.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Nekuřte. Tabák ubližuje zubům i ústní dutině

Nekuřte. Tabák ubližuje zubům i ústní dutině

Závislost na nikotinu ovlivňují z více než 50 procent naše geny

Ročně umírá na následky kouření více než pět milionů lidí. Za rakovinu plic je až z devadesáti procent zodpovědné...

Čerstvý vzduch v restauracích by uvítali i sami kuřáci!

Zatím jako jediná ze států Evropské unie umožňuje Česká republika dobrovolnou regulaci kouření – rozhodnutí je zcela na provozovateli...

Volnost a práva kuřáků v Česku jsou unikátem, který nemá v Evropě obdoby

Volnost a práva kuřáků v Česku jsou unikátem, který nemá v Evropě obdoby

Kouření vás může připravit o zdraví zubů i dásní

Kouření vás může připravit o zdraví zubů i dásní

Láska k tabáku ohrožuje plodnost

Pokud plánujete stát se rodiči, zamyslete se nad tím, zda nepřestat s kouřením. Tenhle zlozvyk, kromě jiného, totiž velmi...

 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Soutěž o herní sadu

Platnost: 1.5. - 31.5.2017 Soutěž o herní sadu

V květnové soutěži s námi můžete vyhrát užitečnou herní soupravu.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Kam za teplem? Nejoblíbenější destinace českých cestovatelů