hledat
 
 

Ústní dutina kuřáka vyžaduje speciální péči. Jinak hrozí ztráta zubů i rakovina

Je všeobecně známo, že kouření může napáchat na zdraví člověka obrovské škody. Jednou z nejvíce zatěžovaných oblastí je dutina ústní. Pokud se nedokážete tabáku vzdát, věnujte alespoň ústům zvýšenou péči v podobě dentální hygieny.

Ústní dutina kuřáka vyžaduje speciální péči. Jinak hrozí ztráta zubů i rakovina
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Škody na zdraví i na kráse

Kouření ničí celou řadu struktur dutiny ústní a výjimkou nejsou ani zuby. Problémy se násobí při nedodržování správných zásad péče o ústa. U kuřáků se častěji objevuje onemocnění dásní a v důsledku přebytku škodlivých chemikálií obsažených v cigaretovém kouři trpí tito jedinci dvakrát častěji ztrátou zubů než nekuřáci. Mezi další zdravotní nepříjemnosti, které s sebou vystavování se tabákovému dýmu přináší, patří především:

  • vyšší riziko vzniku zhoubných nádorů krku, plic a dutiny ústní (např. slinných žláz),
  • obtížnější zotavování ze stomatologických výkonů (třeba hojení po vsazení zubního implantátu),
  • zhoršená estetika zubů a úst (tmavé skvrny na zubech),
  • zápach z úst.

5 tipů pro úsměv bez kazů 

Nejúčinnějším způsobem, jak si zajistit lepší zdraví dutiny ústní, je s kouřením skoncovat. V mnoha případech se však závislost na tabáku zlikvidovat nedaří. Naštěstí existuje několik možností, díky kterým mohou kuřáci ochránit ústa před nejhorším.

  1. Nevynechávejte pravidelné zubařské prohlídky. Během těchto návštěv stomatolog zkontroluje možný rozvoj onemocnění dásní i případné známky rakoviny (např. zvětšení mízních uzlin v podobě boule). Každý by měl navštívit svého zubaře dvakrát za rok, kuřáci by však měli zvážit i častější kontroly.
  2. Navštěvujte dentální hygienistku. Profesionální čištění je nedílnou součástí moderní péče o dutinu ústní. Odborník vás naučí, jak správně provádět dentální hygienu doma a jak zacházet s doporučenými pomůckami.
  3. Vsaďte na moderní přístup. Kuřákům se doporučuje, aby alespoň dvakrát denně používali dentální nit a mezizubní kartáčky. Zubním kartáčkem by měli odstraňovat nejen povlak na zubech, ale i na jazyku. Výrobci dnes nabízejí i škrabky určené speciálně na hygienu jazyka.
  4. Vyberte si správný kartáček a pastu. Důležitost výběru zubního kartáčku bývá často přehlížena. Je však stěžejní. Kuřáci by měli používat výrobek, který je více zaměřený na problémové oblasti, které jsme už zmiňovali. Štětiny by měly být tuhé a dostatečně silné, aby snáze odstranily skvrny způsobené dehtem z tabáku. Kartáček by měl být schopen dosáhnout i na obtížné oblasti zadních zubů. Kuřáci by si také měli kupovat zubní pastu, která je jim speciálně určena. Takové produkty jsou chemicky silnější a lépe řeší obtížnější čištění.
  5. Skoncujte se zápachem. Neopomenutelnou výbavou kuřáka je samozřejmě ústní voda. Díky své antibakteriální složce účinně likviduje bakterie i s nimi spojený zápach z úst.

(hah)

Zdroj:
www.mainstreetsmiles.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Pětina lidí kouří i s rakovinou plic

Pětina lidí kouří i s rakovinou plic

Hyperaktivitu u dětí způsobuje tabák i jedovaté olovo

Počet dětí, u kterých byla diagnostikována hyperaktivita s poruchou pozornosti, se rok od roku zvyšuje. Vědci nyní objevili, že...

Máme kouření v genech?

Že kouření způsobuje rakovinu plic, je dobře známo. Ale co způsobuje samotné kouření? Občas se v médiích objeví optimistická...

Kuřáci se ke své závislosti vrací i po těžké nemoci

Kuřáci se ke své závislosti vrací i po těžké nemoci

Teenageři chtějí vypadat "cool", cigareta jim má pomoct

Teenageři chtějí vypadat

Alkohol ničí mozek, kouření mu v tom pomáhá

Přemíra konzumace alkoholu může poškodit mozek, především šedou kůru mozkovou čelních a temenních laloků. Naštěstí se nejdůležitější lidský orgán...

 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Soutěž o sadu o dvou světýlek na kolo

Platnost: 1.4. - 30.4.2017 Soutěž o sadu o dvou světýlek na kolo

V dubnové soutěži můžete vyhrát sadu světýlek na kolo.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Láká vás vyzkoušet vodní dýmku? Pak pozor nejen na infekce!