hledat
 
 

Jak ho přesvědčit? Zkuste 5 R!

Zdraví.centrum.cz, 19. 4. 2009

Každý člověk, závislý na nikotinu, potřebuje především pochopení a pomoc svého okolí. Opravdu úspěšná cesta ke zbavení se závislosti na cigaretách je podmíněna rozhodnutím kuřáka přestat kouřit. Pokud se kuřák nerozhodne sám a svobodně, můžeme ho zkusit přesvědčit.

Americká R

Motivovat ho můžeme jak negativně – strašení, tak pozitivně – sliby a přísliby.

V USA se používá k motivaci takzvaných 5R:

Relevance - Používat takové argumenty, které jsou relevantní = vhodné pro konkrétního kuřáka

Rewards = odměny, které to přinese dotyčnému (chuť, čich, zbavení se nevhodného zápachu, vyčištění organismu od oxidu uhelnatého již za 12 hodin apod.)

Risks = rizika, které závislost na tabáku přináší

Road Blocks = bariéry, které stojí v cestě. „Rád bych přestal, ale…"

Repetition = opakování argumentů (ale citlivé!), které dovede kuřáka k vlastnímu rozhodnutí

Právě pozitivní motivace kuřáka je podle MUDr. Lenky Štěpánkové z Referenčního centra pro léčbu závislosti na tabáku tou správnou cestou k podpoře či samotné iniciaci kuřákova rozhodnutí.

Ať se nezatvrdí

„Pokud začneme partnera zahrnovat výčitkami a negací, bude to mít malý efekt a dotyčný se spíše zatvrdí,“ říká dr. Štěpánková a dodává:

„Naopak je dobré snažit se čerpat z partnera jeho vlastní argumenty pro odvykání kouření. Najít jeho důvody, proč chce přestat kouřit, nalézt je přímo v něm a v zásadě používat ty argumenty a odkazovat na takové motivy, které jsou důležité pro toho konkrétního člověka, kterého chcete podpořit. Pokud se budu snažit někoho „dostrkat“ k věcem, které jsou důležité hlavně pro mne, tak to samozřejmě nebude mít nikdy stejnou úspěšnost jako tehdy, když budu využívat jeho vlastní argumenty a přiblížím se jeho psychickému rozpoložení. Snaha by měla vycházet zevnitř dotyčného, my mu můžeme pomoci šikovnou podporou ve vhodných okamžicích.“

Správná motivace

Podle doktorky Štěpánkové mohou být členové rodiny těmi nejlepšími stimulátory, protože na rozdíl od lékaře znají pacienta – kuřáka mnohem lépe a déle.

Není tedy správné říkat: „Jestli nepřestaneš, dostaneš rakovinu a umřeš a co já tu budu sama s dětma?“ To je sice pravda, ale ne zrovna účinná.

Lepší je, pokud se jedná o zdraví, ve správnou chvíli nadhodit: „Vidíš, kdybys přestal kouřit, tak ty schody za pár měsíců vyběhneš bez zadýchání!“

Dobrým argumentem je také téměř okamžité snižování rizika infarktu (na ½ za rok od poslední cigarety), zlepšení erekce, zvýšení šance na pořízení si miminka a zdravého plodu vůbec.

„U starších lidí můžeme pro změnu apelovat na to, co mohou způsobit svým dětem a vnukům, např. záněty plic, záněty ucha a snížení imunity. Také zhoršení projevů astmatu,“ doplňuje dr. Štěpánková.

Slibte mu svíčkovou!

Dále je málo známé, že u žen-kuřaček hrozí vysoké riziko trombóz, zvláště ve spojení s užíváním antikoncepce.

Nemusíte však motivovat jen zdravím. Někdo touží po novém autě nebo třeba jen televizi do obýváku. Pár ťuknutí na kalkulačce vám ukáže, že můžete za tři měsíce přidat do kasičky pět až osm tisíc korun u silného kuřáka.

Nezanedbatelným přínosem je postupné výrazné zlepšení chuti a čichu, takže si manžel bude moci konečně zase pořádně vychutnat vaši domácí svíčkovou!

Pilulky pomohou

Doktorka Štěpánková připomíná: „Je důležité zhodnotit, proč někteří lidé nechtějí přestat kouřit. Zda je to tím, že změna pro ně opravdu není důležitá a nebo se jen bojí selhání, abstinenčních příznaků, nezvladatelné chuti na cigaretu, podrážděnosti."

Pilulky, které kuřákovi předepíše lékař, totiž umí pomoci s onou fyzickou částí problému, tj. s abstinenčními příznaky a touhou organismu po nikotinu. Kuřákům se snadněji a úspěšněji přestává kouřit proto, že léky zamezí těm nepříjemným pocitům, které bývají právě důvodem selhání. Zároveň umí v odvykajícím kuřákovi zablokovat chuť na cigaretu, takže závislé receptory v mozku se pomalu odnaučují závislosti říkat si o další porci nikotinu.

Řadu dalších informací naleznete na např. na webových stránkách www.odvykani-koureni.cz nebo www.slzt.cz


 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cestovní nemoci