hledat
 
 

Kouření způsobuje… tak proč se toho nemůžete zbavit?

Ladyzone.cz, 25. 4. 2009

Kouření škodí našemu zdraví. Řekne nám to každý odborník, vidíme to na každé krabičce cigaret a celkově to všichni víme. Jaké následky má kouření a proč i přes všechny jeho negativa stále tolik lidí kouří?

Co způsobuje kouření?

Kouření způsobuje celou škálu různých rizik a chorob. Následkem kouření vám s větší pravděpodobností hrozí rakovina, ať už plic, rtu, hrtanu, hltanu, jícnu... Další chorobou, které kuřáky více ohrožují, je infarkt a další nemoci spojené se srdcem a celkově s krevním oběhem. Častější jsou i mozkové mrtvice. Zvyšuje se ale i pravděpodobnost očního zákalu. Objevuje se chronický kašel, vykašlávání hlenů... Dokonce je prokázáno, že kouření má i negativní vliv na celkovou psychiku člověka. Zdravotních rizik je celá řada. Zdraví je nejdůležitějším důvodem, proč přestat kouřit, ale zdaleka ne jediným. Důležitý je i sociální faktor. Kuřáci často bývají bezohlední a nutí vdechovat cigaretový kouř i nekuřákům i přesto, že dnes už všichni víme, že pasivní kouření rovněž škodí zdraví. Navíc dnes už trend „kouření“ odeznívá. Je to nemoderní a na různých akcích a místech je kuřácký zlozvyk velkým problémem, který ostatní nehodlají tolerovat.

Proč tedy kouříme?

Ve stručnosti jsme si shrnuli, proč je lepší nekouřit. Škodí to zdraví, obtěžuje to jiné lidi a ani to není moderní. Samá negativa. Proč je tedy ještě dnes tolik kuřáků? Kouření je zlozvyk a každý zlozvyk, který se opakuje dlouhou dobu, se stává součástí naší osobnosti a těžko se od něj opouští.

Kuřáci začínají nejčastěji se svým zlozvykem v období pubescence či adolescence. V tomto věku o tom příliš nepřemýšlí. I když ví, co kouření způsobuje, nepřipouštějí si to. V pozdějším věku začíná už kouřit méně lidí. V dospělém věku bývá nejčastější příčinou kouření stres.

Proč ale kuřák zůstává kuřákem? U silných kuřáku je zde návyk na nikotin, bez kterého se cítí nejistě, podrážděně a celkově mrzutě. Někteří mají také spojené kouření s jinou činností, kterou si již nedokážou představit bez cigarety v ústech. Je to např. posezení v hospodě, ranní káva atd. Častým důvodem pro cigaretu je také nervozita, ale i nuda. Na někoho čekáte? Co mezitím? Kuřák si zapálí cigaretu. "Nemá smysl nekuřákovi vysvětlovat, co na kouření máme. Prostě se na chvíli dokážeme zastavit a pět minut jen tak pozorovat okolí s cigaretou v ruce. Navíc představuje cigareta určitý socializační nástroj. Trochu přehnaně řečené, ale je přeci zřejmé, že kuřáci prostě drží spolu," vyjmenovává "výhody" kouření dvaadvacetiletý student Petr.

Přestat kouřit chce většina kuřáků. Je to však běh na dlouhou trať. Je zapotřebí silné vůle a především je nutné si uvědomit jednu zásadní věc: Kouření nemá žádné výhody, na pseudovýhody typu: uklidňuje mě to, lépe se mi přemýšlí, atd., zapomeňte. Sami tušíte, že jde jen o výmluvy.

Informace, rady a tipy, jak s kouřením skončit, najdete na www.odvykani-koureni.cz


 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Růst dětí