hledat
 
 

Pro kuřáky - rady nad zlato

Freshin.cz, 20. 4. 2009

Každý z nás může mít trochu jinak postavený svůj motivační žebříček, který ho vede k rozhodnutí přestat kouřit. Na prvních místech se velmi často drží zdravotní důvody, které jsou zcela nepochybné. Na světě snad krom zbraní hromadného ničení neexistuje takový produkt lidské činnosti, který by se všemi svými složkami (v cigaretě je až 4000 chemických látek) tak podílel na soustavné a precizní destrukci lidského zdraví, jakým jsou cigarety. Tabákový kouř každoročně zabije jen v České republice více než 18 000 lidí, což je víc, než všechny statistiky dopravních nehod, vražd, sebevražd a smrtelných úrazů dohromady.

Jak přestat skutečně kouřit

Věřte, že naděje existuje a míra její úspěšnosti se dá vyčíslit. Skoncovat s cigaretou dokáže až 44 % kuřáků.

Pasivní kouření, zasahující každý den násobky samotných kuřáků (a často jejich vlastní děti), je stejně smrtící záležitost, a to nezmiňujeme nevinné domácí mazlíčky, kterých jsou české domácnosti plné. Každopádně kouření zkracuje kuřákův život v průměru o 15 let. Mimo jiné způsobuje takové choroby, jako chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), impotenci a poruchu spermií, šedý zákal a oslepnutí kvůli poškození cév oka, infarkty, mrtvice a zúžení tepen na nohách, stárnutí kůže a širokou škálu rakovinných onemocnění.

Dalším výrazným motivačním faktorem, proč přestat kouřit, jsou dozajista finance. Cigarety v posledních letech procházejí vlnami zdražování a lidově řečeno to „začíná lézt do peněz“. Pro ilustraci uvádíme pár čísel: Pokud řekněme kouříte nejlevnější cigarety za cca 60,– Kč a vykouříte jich 15 denně, za tři měsíce vás to vyjde na 4050,– Kč. U krabičky za 80,– Kč to dělá již 5400,–. Za rok je to dvacet tisíc. A jsou lidé, kteří za den vykouří třeba dvě krabičky. To jsou samozřejmě jen přímé ceny za každodenní přísun nikotinové drogy, ale náklady na zdravotní problémy s tím spojené a finanční ztráty, které kuřák utrpí, přidávají k výše uvedeným cifrám někdy i několik nul.

Nezanedbatelným, a dnes stále sílícím motivem skoncování s cigaretami je rozměr sociální. Omezení u zaměstnavatelů, potupné vyhánění před budovu, vymezená místa doma (třeba na záchodě či na balkóně), zákaz kouření na zastávkách, vymezené prostory v restauracích, kuřácké zastávky při cestě na dovolenou, nehledě na páchnoucí oblečení, dech a skvrny na rukách – to všechno jsou důvody, kvůli kterým si tisíce lidí přejí nekouřit. A hledají pomoc.

Kouření je nemoc

Je nutné si uvědomit, že kouření je nemoc. Evropská legislativa jí přidělila i číslo diagnózy – F 17.

Jsou to zejména receptory v lidském mozku, které na sebe navazují nikotin obsažený v cigaretách a následně vyplavují do lidského těla látku zvanou dopamin, která kuřákům zejména ze začátku navozuje libé pocity. Časem při rozvinuté závislosti však kuřák kouří proto, aby necítil abstinenční příznaky. Krátce řečeno – nejdříve kouří, aby mu bylo lépe a později, aby mu nebylo hůř.

Každý z lidí to má s citlivostí svých receptorů trochu jinak a proto jsou lidé, kteří dokážou přestat kouřit téměř ze dne na den a jiní, kteří se trápí všemožným způsobem a prožívají velké „absťáky“. A zde přichází na pomoc medicína.

Na odvykání nebuďte sami

Každý pacient – kuřák, který se skutečně rozhodl přestat kouřit, by měl navštívit lékaře. Ať již svého obvodního doktora nebo odborníka ze specializovaných center léčby závislosti na tabáku a s jejich pomocí a pod jejich vedením započít s léčbou.

Ta spočívá v prvé řadě ve výrazné pomoci s onou „fyzickou“ stránkou věci, tedy abstinenčními příznaky. Lékař může kuřákovi předepsat některý z moderních léků, které v mozku působí na již zmíněné receptory, navážou se na ně, zajistí vyplavení dopaminu a zároveň zabrání nikotinu v přístupu. Díky tomu postupně přestane cigareta „fungovat“, nepřináší žádný fyzický efekt a přestane člověku chutnat. Mozek je doslova vypláchnut od nikotinu. Nutno podotknout, že tuto léčbu by měl pacient absolvovat nejméně v předepsaném 12 týdenním období, neboť závislost na cigaretách si člověk buduje velmi dlouho i po stránce psychické a po prvních úspěších by mohl podlehnout klamnému dojmu rychlého vyléčení. Čím delší léčba, tím vyšší procento úspěchu. Stejně důležitá, jako stránka fyzická je i ta psychická. Cigareta se pro každodenního kuřáka stala jakousi rekvizitou, rituálem spojeným s řadou činností (známé: kafíčko a cigareta), fiktivním nástrojem duševního uklidnění a hromosvodem stresu. Silný kuřák vytáhl cigaretu z krabičky často i mnohasettisíckrát a takového návyku je nutné zbavit se skutečně cíleně. Významným pomocníkem by vám při tom měl být právě lékař.

Jedenáct osvědčených tipů

Nejprve se ujistěte ve svém rozhodnutí, že si opravdu přejete přestat kouřit. Napište si důvody, které vás k vašemu rozhodnutí vedou a co získáte tím, že nebudete kouřit.

Pokud je to možné, vyvarujte se stresových situací.

Stanovte si den, kdy chcete přestat kouřit. Nespoléhejte jen na sebe a několik dní předtím navštivte svého lékaře, poradnu nebo centrum odvykání kouření. Požádejte přátele a rodinu o podporu

Odstraňte všechny věci, které vám kouření připomínají – cigarety,popel­níky, zapalovače.

Naplánujte si dopředu, jak zvládnete situace, při nichž jste obvykle kouřili.

Změňte své návyky – pokud bylo vaším zvykem zapálit si k ranní kávě cigaretu, vyměňte ji za šálek zeleného čaje.

Vyhýbejte se pokud možno společnosti kuřáků a omezte spotřebu alkoholu.

Nahraďte cigaretu žvýkačkou nebo bonbónem. Pijte hodně vody, jezte ovoce a zeleninu, sportujte.

Zapálit si příležitostně není cesta, jak si odvykání usnadnit. I jedna cigareta je tabu, pokud jste s kouřením skoncovali. Kouření je nemoc zvaná závislost. Nestyďte se a svěřte se odborníkům.

Léčba by měla trvat nejméně 12 týdnů, aby si vaše tělo „zvyklo nekouřit“. Vaše kariéra kuřáka taky netrvala nijak krátce. Přípravky na odvykání kouření vám pomohou potlačit vaše abstinenční příznaky.

Za své úsilí se odměňte. Spočítejte, kolik peněz jste ušetřili, a kupte si něco, po čem dávno toužíte.

Vytvořeno ve spolupráci se SLZT, MUDr. Evou Králíkovou Další informace může najít například na internetových stránkách www.odvykani-koureni.cz.


 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Pneumokoková infekce a očkování