hledat
 
 

Proč cigarety účinkují na každého jinak

Novinky.cz, 7. 10. 2009

Přestože je dáno, že cigaretový kouř škodí zdraví, nikdo nedokáže přesně specifikovat jaké množství je pro jednotlivého člověka nebezpečné. A proč se někteří kuřáci dožívají vysokého věku a jiní naopak umírají velmi brzy a to především kvůli kouření.

Tajemství těchto skutečností se pokusili rozkrýt italští a španělští odborníci na chronickou obstrukční plicní chorobu - CHOPN. Toto onemocnění postihuje nejčastěji právě kuřáky a podle Světové zdravotnické organizace je to dokonce čtvrtá nejčastější příčina všech úmrtí.

Dosud však nebylo úplně jasné, jak přesně cigarety ovlivňují vznik této nemoci a proč někteří kuřáci onemocní a jiní ne.

V nejnovější studii lékaři zjistili, že na vzniku CHOPN se podílí autoimunitní mechanismus - tedy imunitní reakce proti buňkám vlastního těla. Ten mají lidé zakódovaný ve své genetické informaci a předávají si ho z generace na generaci. Tudíž je toto onemocnění zatíženo i dědičnými ukazateli. Proto se u někoho CHOPN projeví, ale u jiného pacienta nikoliv.Může za to hlavně kouř

U plicní obstrukční choroby nemusí být spouštěčem vždy jen cigaretový kouř, ale například i znečištěné ovzduší či otevřený oheň.

Přesto lze všeobecně říci, že kouř je hlavním spouštěčem imunitní reakce, která je zaměřena na buňky vlastního těla. K autoimunitním onemocněním se řadí také revmatoidní artritida, lupénka a další. A nelze přesně říci, kde se negativní účinky kouře přesně projeví.

Více informací o negativních účincích kouře naleznete na http://www.odvykani-koureni.cz, www.slzt.cz, www.dokurte.cz.


 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Soutěž o školní sadu

Platnost: 1. 11. - 30. 11. 2018 Soutěž o školní sadu

V listopadové soutěži budeme hrát o školní sadu.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Kam za teplem? Nejoblíbenější destinace českých cestovatelů