hledat
 
 

Vůně kávy u kuřáků vyvolává neodolatelnou touhu po cigaretě

Novinky.cz, 10. 3. 2009

Podle mnohých žen - kuřaček k sobě káva a cigareta prostě patří. Kdy jindy lze také hodit vše za hlavu a konečně vydechnout než právě u kávy a cigaretky? Bohužel tyto dvě neřesti jsou velmi návykové a rozhodně neprospívají našemu zdraví.

"Kofein a nikotin patří mezi nejrozšířenější legální drogy. Obě látky jsou společensky tolerované, s oblibou využívané a často jsou užívány současně. Zajímavé je, jak se obojí doplňuje a při současném užívání si náš mozek vytvoří návyk – vůně kávy v nás vyvolá touhu po cigaretě," vysvětlují odborníci na serveru Odvykání-kouření.cz.

Největší problém nastává u milovníků kávy, když se rozhodnou přestat s kouřením. Jakmile ucítí vůni kávy, okamžitě dostanou chuť na cigaretu a je velmi těžké tomuto pokušení nepodlehnout. My vám poradíme jak. I když se prostě musíte smířit s faktem, že vaše ranní káva už nikdy nebude chutnat tak, jako dřív.

Jak si užít kávu bez cigarety

Jestliže jste byli zvyklí kouřit při popíjení kávy ve společnosti, řekněte lidem kolem sebe, že jste skončili. Vyžadujte, aby vám cigarety prostě nenabízeli.

Mezi jednotlivými doušky kávy se zhluboka nadýchněte a vychutnejte si aroma. Při nádechu počítejte pomalu do pěti, stejně tak i při výdechu. Uvědomte si, že vůni vnímáte mnohem intenzivněji – bez zápachu cigaretového dýmu.

Pokud jste bez cigaret nervózní a podráždění, zkuste se na nějakou dobu přeorientovat na kávu bez kofeinu.

Ke kávě si připravte drobné zdravé pochoutky, které můžete ujídat. Můžete si nakrájet jablka, připravit sušené ovoce nebo neslazené oříšky. Zaměstnáte tak své ruce, ústa i mysl. Chuť na cigaretu tak potlačíte mnohem snadněji.

Když pijete kávu, připravte si k ruce diář. Můžete si malovat, psát různé postřehy nebo si naplánovat den, který je před vámi.

Pokud je touha po cigaretě extrémně silná, dopijte kávu nejrychleji, jak je to možné. Pak vstaňte od stolu a běžte se věnovat jiné činnosti.

Odvyknout droze zvané cigareta není snadné. Při silné vůli, podpoře okolí a pomoci odborníka to ale zvládnete.


 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida