hledat
 
 

Web radí, jak přestat kouřit, nabízí i seznam nekuřáckých hospod

Foodnet.cz

Nová internetová stránka www.odvykanikoureni.cz radí, jak čelit závislosti na tabáku. Nabízí seznam odvykacích center v České republice, vyhledávat lze i v databázi nekuřáckých restaurací. Kuřák může poslat dotaz lékaři, své pocity a zkušenosti lze sdílet také v rámci diskusního fóra. Mottem webu je kuřáky nekritizovat, ale poradit jim.

"Web nemá podrobovat kuřáka kritice, musíme si totiž uvědomit, že závislost na nikotinu je nemoc," řekl Čupka. Většina z pokusů přestat s kouřením končí podle něj neúspěchem, což kuřáka od dalších pokusů často odradí. Lékařka Eva Králíková z odvykacího centra Všeobecné fakultní nemocnice odhaduje, že přestat kouřit chce 70 procent z celkových 2,3 milionu kuřáků v ČR. Čtyřicet procent kuřáků se o to snaží každý rok znovu, bez odborné pomoci se to však podaří pouze jednomu až třem procentům z nich.

Podle Čupky se web zaměřuje primárně na lidi, kteří si nejsou jisti, zda chtějí s tabákem skoncovat. Dokládá to dotaz patnáctileté dívky: "Kouřím krabičku za den. Mamce to vadí a neschvaluje mi to, já ale nevím, jak přestat, protože většina lidí v mém okolí kouří". Jak se později dívka přiznala, vlastně přestat ani nechce, přesto by ráda zjistila, jaké metody by jí pomohly kouření si znechutit a odnaučit se mu. Lékařka se v jejím případě zaměřila na nepříznivé vlivy kouření na pleť a vlasy, poradila jí, ať zkouší přestat kouřit s kamarádkou a doporučila několik metod.

Pro odnaučující se kuřáky a pro nekuřáky je jistě vhodnou službou seznam nekuřáckých restaurací. Například v Praze je jich podle webu 35, v Jihomoravském kraji 24, v ostatních krajích většinou kolem desítky.

Podle statistik kouří zhruba čtvrtina české populace, mezi mladými od 15 do 18 let dokonce polovina. V důsledku kouření zemře v ČR každý rok 18.000 lidí, kvůli pasivnímu kouření asi dva tisíce lidí. Náklady na léčbu kouřením zapříčiněných onemocnění dosahují devíti miliard korun ročně.


 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Odvykání kouření