hledat
 
 

Alkohol ničí mozek, kouření mu v tom pomáhá

Přemíra konzumace alkoholu může poškodit mozek, především šedou kůru mozkovou čelních a temenních laloků. Naštěstí se nejdůležitější lidský orgán dokáže vzpamatovat, pokud mu dá člověk šanci a začne abstinovat.

Alkohol ničí mozek, kouření mu v tom pomáhá
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Přemíra konzumace alkoholu může poškodit mozek, především šedou kůru mozkovou čelních a temenních laloků. Naštěstí se nejdůležitější lidský orgán dokáže vzpamatovat, pokud mu dá člověk šanci a začne abstinovat. Jestliže si však novopečený abstinent zpestřuje život cigaretami, jeho mozek se z alkoholového poškození vzpamatovává mnohem hůř – toto tvrzení dokládá studie vědců z Kalifornské univerzity.

Alkohol ničí paměť i schopnost učit se

Čelní mozkové laloky patří mezi části mozku, které jsou při dlouhodobém pravidelném a nadměrném pití nejvíce poškozované. Bohužel právě tyto oblasti mozku jsou odpovědné za takové funkce, jako je schopnost se učit, plánovat, řešit problémy a ovládat své emoce. V čelních lalocích je mimo jiné také sídlo krátkodobé paměti a motivace. Na druhou stranu temenní mozkové laloky, které toxickými účinky alkoholu také velmi trpí, zajišťují například schopnost udržet pozornost a orientovat se v prostoru.

Pro správnou činnost všech zmíněných částí mozku je klíčový dostatečný přísun krve, která dodává mozku kyslík a nezbytné živiny. Alkoholici mají vesměs zhoršený průtok krve mozkem, který se však zlepšuje při dlouhodobé abstinenci. Ozdravný proces v mozku bývalého alkoholika však mohou významným způsobem zbrzdit právě cigarety.

Cigarety brání uzdravování

Američtí vědci ve své studii měřili průtok krve mozkem u abstinujících osob závislých na alkoholu, z nichž jedna polovina pravidelně kouřila a druhou půlku tvořili nekuřáci. Kromě alkoholiků byli do studie pro kontrolu zařazeni také zdraví dobrovolníci, kteří nekouřili a pili pouze příležitostně. Výsledky studie ukázaly, že ačkoliv u všech abstinujících alkoholiků bylo patrné zlepšení krevního průtoku mozkem, u abstinentů-kuřáků bylo toto zlepšení významně menší, a to především v čelních mozkových lalocích. Zatímco nekuřáci měli po pěti týdnech abstinence již stejné krevní zásobení mozku jako skupina zdravých dobrovolníků, u kuřáků bylo patrné stále jen velmi malé zlepšení.

(vek)

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

I kouření podléhá pravidlům etikety

I kouření podléhá pravidlům etikety

Přestaňte kouřit – zbavíte se finančního stresu

Přestaňte kouřit – zbavíte se finančního stresu

Smutný konec tvrdých kovbojů

Smutný konec tvrdých kovbojů

Kuřačkám se hůře kojí

Kuřačkám se hůře kojí

Poznejte rakovinu v dutině ústní zavčasu!

Poznejte rakovinu v dutině ústní zavčasu!

43 karcinogenů, prosím!

43 karcinogenů, prosím!
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cestovní nemoci