hledat
 
 

Batolata a obézní děti poškozuje pasivní kouření více než ostatní

Malé děti a děti s kilogramy navíc trpí pasivním kouřením více než jiné skupiny. Data ukazují, že důsledky pasivního kouření jsou závažné, a to zvláště u velmi malých a obézních dětí.

Batolata a obézní děti poškozuje pasivní kouření více než ostatní
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Malé děti a děti s kilogramy navíc trpí pasivním kouřením více než jiné skupiny. Naznačuje to výzkum prezentovaný na konferenci American Heart Association's Scientific Sessions 2009.

„Pasivní kouření nezpůsobuje dětem jen dýchací obtíže,“ uvedl John A. Bauer, Ph.D., starší spoluautor výzkumu a vedoucí výzkumu v Národní nemocnici pro děti (Nationwide Children’s Hospital & Research Institute) v Ohiu, USA. „Naše data ukazují, že důsledky pasivního kouření jsou závažné, a to zvláště u velmi malých a obézních dětí. V předchozích studiích jsme nezohlednili možný vliv obezity.“ Bauer a jeho kolegové našli pro studii americké děti – 52 kojenců od 2 do 5 let věku a 107 adolescentů od 9 do 18 let. Zahrnuti byli černoši, běloši i Hispánci, včetně obézních batolat a adolescentů.

Ohrožené cévy u dětí

Výzkumníci zjistili vztah mezi vystavováním pasivnímu kouření u batolat a míry poškození jejich cévní stěny. Tato vazba byla dvakrát těsnější u obézních batolat. Obézní adolescenti vystavení pasivnímu kouření měli také dvojnásobně horší nález cévního poškození ve srovnání s adolescenty normální hmotnosti.

Kojencům způsobilo vystavení pasivnímu kouření čtyřnásobný vzrůst rizika poškození v porovnání se staršími adolescenty, ačkoli míra expozice byla podobná.

Prevence jako základ Kojenci vystavení pasivnímu kouření měli v krvi o třetinu méně endoteliálních progenitorových buněk, což jsou buňky zodpovědné za opravy a udržování cévní stěny. „Tyto změny, které jsme nalezli u malých dětí, jsou srovnatelné se změnami, jež jsme zvyklí vídat u dospělých, kteří jsou ohroženi nemocemi srdce,“ dodal Bauer. „To naznačuje, že některé aspekty poškození cévní stěny mohou být spuštěny už v raném dětství, kde by pak preventivní opatření mohla mít velký dlouhodobý efekt.“

Bauer a kolegové stanovili míru expozice tabákovému kouři a testováním krve zjišťovali vliv tohoto kouře na markery zdraví cévní stěny a také zánětu. Zaměřili se také na stanovení počtu obíhajících endoteliálních progenitorových buněk. Ke každému dítěti přiřadili také výšku, hmotnost, krevní tlak a socioekonomickou situaci.

Kouř jako hlavní viník

Mnoho cévních chorob vzniká již v dětském věku a nejméně čtvrtina dětí je na území USA vystavena pasivnímu kouření. Vědci se pokusili stanovit, zda má tento kouř měřitelný efekt na ukazatele zdraví cév a zdali jsou některé skupiny dětí ohroženy více než jiné.

„Víme, že jak aktivní, tak i pasivní kouření způsobuje oxidační stres a zánět,“ rozšiřuje obžalobu Bauer. „Mimo to studie z posledních let prokázaly, že obezita sama o sobě představuje stav dlouhodobého, chronického zánětu, který vede k poškození cév. Myslíme si, že tyto dva faktory (tj. obezita a kouření) se mohou navzájem posilovat ve svém zhoubném vlivu na buňky cévní stěny.“

Bauer a jeho výzkumný tým se dívali na průřez dětskou populací v jedinou chvíli, jednorázově. Zdali nalezené změny budou postupovat nebo se nějak měnit, je nejasné. „Naše výsledky podtrhují nutnost eliminace kouření a expozice pasivnímu kouření, zvláště pak pro děti. Obézní děti si zaslouží ještě lepší ochranu než ostatní,“ zakončil Bauer.

(shmt)

Zdroj: News Media Staff Dallas, American Heart Association

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Čtyři myšlenky, které vás při odvykání kouření mohou dostat na scestí

Čtyři myšlenky, které vás při odvykání kouření mohou dostat na scestí

Protikuřácké zákony chrání jen 5 procent lidí

Protikuřácké zákony chrání jen 5 procent lidí

Na Nový rok přestanu kouřit!

Na Nový rok přestanu kouřit!

Jít příkladem je účinnější než protikuřácké kampaně

Jít příkladem je účinnější než protikuřácké kampaně

Poslední cigareta? Až po hypnóze

Poslední cigareta? Až po hypnóze

Osvědčené metody, jak přestat kouřit

Osvědčené metody, jak přestat kouřit
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Pneumokoková infekce a očkování