hledat
 
 

Chcete se zbavit kouření? Sáhněte po vareniklinu!

Nikotin je látka, která je uvolňována do organismu při kouření. Dostává se do krevního řečiště a stimuluje mozkovou činnost. U drtivé většiny kuřáků na něm vzniká závislost. Cesta za zbavením návyku je zdlouhavá a trnitá. Proč si při jejím zdolávání vybrat jako pomocníka právě vareniklin, to vám prozradí následující řádky.

Chcete se zbavit kouření? Sáhněte po vareniklinu!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Bez práce nejsou koláče

O tom, že odvykání kouření není tak úplně snadné, jste se jistě již přesvědčili. Kromě stanovení pevného data, kdy si dáte poslední cigaretu, upozornění vašeho okolí, že s kouřením končíte, a zbavení se všech krabiček a zapalovačů vám může pomoci i speciální terapie.

Jaké máme možnosti?

Existují celkem 3 způsoby, jakými je možné si usnadnit odvykání. Prvním z nich je podávání nikotinu v jiné formě, než jsou cigarety. Tímto způsobem fungují nikotinové žvýkačky, náplasti, elektronické cigarety a nejrůznější inhalační spreje. Jejich účinek je založen na tom, že je tělu dodávána látka, po které prahne, ale bez dalších karcinogenních látek, které jsou obsaženy v kouři. Ačkoliv tato terapie zní velmi slibně, působí často spíše krátkodobě. Závislost na nikotinu přetrvává, a pokud žvýkačky nebo náplasti dojdou, může se stát, že znovu sáhnete po cigaretě, neboť touha těla po nikotinu bude silnější než vaše vůle.

Nejen léčba deprese

Do skupiny antidepresiv, která jsou na lékařský předpis, patří účinná látka bupropion. Teprve časem byl objeven jeho pozitivní vliv na odvykání kouření potlačením abstinenčních příznaků, jako je stres, nervozita, hlad či ztráta koncentrace. Nevýhodou je, že vám po něm cigarety budou stále chutnat, jen vám nebudou tolik chybět. Mezi jeho nežádoucí účinky patří pocit sucha v ústech, zvýšení krevního tlaku nebo vzácněji i mdloby a snížení schopnosti ovládat motorová vozidla.

Nová naděje pro kuřáky

Poměrně novou záležitostí v léčbě odvykání kouření je vareniklin, opět k dostání na lékařský předpis. Váže se na receptory v mozku, které normálně obsadí nikotin a stimuluje je. Tímto způsobem vareniklin snižuje abstinenční příznaky. Také způsobí, že pokud si znovu zapálíte, nikotin se nemá kam navázat, protože receptory v mozku jsou již obsazeny – cigareta tak nepřinese žádné potěšení a přestane vám chutnat. Zatímco nikotin a bupropion účinnost odvykání zdvojnásobují, uvádí se, že účinnost vareniklinu je trojnásobná. Navíc nijak neovlivňuje schopnost řídit. Jeho vedlejší účinky, jako změny chování nebo deprese, jsou velmi vzácné a k jejich odeznění obvykle postačí snížení dávky.

(brbr)

Zdroj:
http://patient.info

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Smutný konec tvrdých kovbojů

Smutný konec tvrdých kovbojů

Cestu za nekouřením zjednoduší vareniklin. Potřebuje ale podporu

Cestu za nekouřením zjednoduší vareniklin. Potřebuje ale podporu

Zdravé plíce? S cigaretou to opravdu nepůjde…

Zdravé plíce? S cigaretou to opravdu nepůjde…

Smutný život kuřáků aneb Zabijákem erekce je nikotin

Smutný život kuřáků aneb Zabijákem erekce je nikotin

Užíváte antikoncepci? Nekuřte!

Užíváte antikoncepci? Nekuřte!

Hledáte důvod, proč to típnout? Podívejte se do zrcadla!

Hledáte důvod, proč to típnout? Podívejte se do zrcadla!
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta