hledat
 
 

Cigareta pomáhá zvládat stres. Zdraví ale škodí stále stejně

Tabák je jednou z nejnebezpečnějších drog s největším počtem obětí. Přesto existují důvody, proč lidé kouří. Například pomáhá zvládat stres.

Cigareta pomáhá zvládat stres. Zdraví ale škodí stále stejně
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Drogové "pro"

Známe důvody "proti". Tisíckrát jsme slyšeli a četli, proč jsou drogy špatné a jak škodí cigareta lidskému tělu. Existují ale důvody, pro něž lidé začínají kouřit nebo pro něž si cigaretu vychutnávají.

Rituální cigareta

Užívání drog je odnepaměti spojeno s rituály. Rituály jsou veledůležitou součástí konzumace drog a mohou přinášet výraznější pohodu nežli samotné požití. Cigarety neprovází jen "malé" rituály spojené se zapalováním nebo přípravou, ale také jeden "velký". Přišli jsme o iniciační obřady, není jasné, kdy se z dětí stávají dospělí. Děti tenhle přechod vnímají silně a těší se na něj. V současné době často chybějící rituál nahrazuje kouření – kouřím, jsem tedy už velký(á).

Pauza a zklidnění

Kouření cigarety přináší přestávku v činnosti, kterou právě vykonáváme. Je možno se zklidnit, zastavit, sednout si, koukat do dálky a – v klidu kouřit. Fyzický návyk přináší nutnost, musím přece na cigáro, už to nevydržím. Množství kuřáků tuhle omluvu činí civilní, obvyklou, nenápadnou. Leckdo si jde přece zakouřit. Kuřácká pauza není úplně nepodobná meditaci. Je tam trochu klidu, trochu soustředění na dech, trochu nadhledu…

Popelníková pospolitost

Kouření je společenská činnost. I když lze pohodlně kouřit o samotě, kuřáci se velice často shromažďují u popelníků, nabízejí si cigarety nebo oheň, kouří a povídají si. Je to dostupná metoda navázání kontaktu. Důvodem ke kouření je i chuť cigarety, kterou výrobci pečlivě míchají tak, aby člověk preferoval "svou" značku a zůstal jí věrný.

Povzbuzení z bílé "trubičky"

Kouření cigaret lze samozřejmě nahlížet i z hlediska medicíny, látek a buněk. Hlavní účinnou substancí je nikotin. Ten působí povzbudivě, zvyšuje bdělost organismu a zrychluje srdeční tep. Cigareta stimuluje, nabudí. To samozřejmě hraje při zvládání stresu svou roli. Navíc tohle povzbuzení nepřichází jako facka… Je doprovázeno krátkým několikaminutovým vydechnutím, přestávkou. Během kuřácké pauzy člověk obvykle odchází někam stranou. Může si vydechnout, srovnat si myšlenky. Může si pohovořit s jiným kuřákem v neformálním kroužku „mimo“.

Všechno to dohromady vytváří jednu z možností, jak se stresem bojovat. Rituál poskytuje jistotu, odlehlý popelník zase klid. Soustředění na dech zklidňuje a nikotin přinese špetku energie navíc. Tím vším cigareta poslouží stresovanému člověku. Toto konstatování nemá být pobídkou ke kouření!

Kouření tabáku je nesmírně drahé – málo přináší a hodně bere. Faktem zůstává, že kouření cigaret pomáhá mnoha kuřákům vyrovnat se se stresem, který přináší náš uspěchaný život.

Kuřáci tak dobrovolně platí velmi vysokou daň. Konzumace cigaret je nesmírně drahá – málo přináší a hodně bere. A o peníze jde až v poslední řadě.

(shmt)

Zdroje:

 • How Does Smoking Cigarettes Reduce Stress?, Daniel Fargher, Ezine Articles, ezinearticles.com
 • Do cigarettes help smokers cope with stress?, www.physorg.com
 • Další článek

  Hodnocení článku

  Líbí se vám článek?
  Počet hlasů: 0

  Čtěte také

  Už pět cigaret denně může způsobovat migrénu!

  Už pět cigaret denně může způsobovat migrénu!

  9 tipů pro přežití dlouhé cesty autem bez cigarety

  9 tipů pro přežití dlouhé cesty autem bez cigarety

  Kouřením trpí celý byt

  Kouřením trpí celý byt

  Volnost a práva kuřáků v Česku jsou unikátem, který nemá v Evropě obdoby

  Volnost a práva kuřáků v Česku jsou unikátem, který nemá v Evropě obdoby

  Chcete být úspěšní? Skoncujte s kouřením!

  Chcete být úspěšní? Skoncujte s kouřením!

  Zákaz kouření by mohl ochránit populaci před tuberkulózou

  Zákaz kouření by mohl ochránit populaci před tuberkulózou
   

  On-line objednání k lékaři

  Vyhledej lékaře a objednej se...

   

  Kalkulačky

  Spustit kalkulačku

  Mapa lékáren

  Vyhledej lékárnu

  Soutěž o školní sadu

  Platnost: 1. 11. - 30. 11. 2018 Soutěž o školní sadu

  V listopadové soutěži budeme hrát o školní sadu.

  Chci soutěžit

   

   
   
  Medicínská databáze U Lékaře
   
  Cestovní nemoci:  Arabské trhy aneb Skrytá rizika číhající na turisty