hledat
 
 

Cigareta pro nekuřáka

To, že jste nevzali cigaretu do pusy, ještě neznamená, že se vás následky kouření nijak netýkají.

Cigareta pro nekuřáka
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

To, že jste nevzali cigaretu do pusy, ještě neznamená, že se vás následky kouření nijak netýkají. Bohužel. Na náš organismus má neblahý vliv i pasivní kouření, tedy nedobrovolné vdechování kouře v zakouřeném prostředí či v blízkosti kouřící osoby. Podle nejnovějších studií představuje dokonce riziko daleko větší, než se původně předpokládalo.

Něco je ve vzduchu

Podle belgického sdružení Smoke Free Partnership, usilujícího o zákaz kouření všude na uzavřených veřejných místech, zemře v ČR na následky pasivního kouření až 3500 osob. Lidí, kteří nikdy nevzali cigaretu do úst, a přesto podlehli nemocem, které kouření primárně způsobuje. Za vše mohou látky, které člověk v našem okolí při kouření vydechuje a také zplodiny z doutnajícího konce cigarety. Během procesu hoření se spolu s kouřem dostává do vzduchu více než 5000 agresivních chemikálií, mezi nimiž nechybí ani množství zplodin s karcinogenními účinky a mutageny ( látky, které narušují genetickou informaci). V zakouřených místnostech byl rovněž prokázán výskyt radioaktivního polonia. O jeho vlivu na zdraví snad netřeba dlouho mluvit.

Podle lékařky Evy Králíkové z pražského Centra pro závislé na tabáku 1. LF UK a VFN způsobuje pasivní kouření zhruba stejné nemoci jako kouření aktivní, i když v menší míře, protože rozptýleného kouře v místnosti se nadýcháme méně, než když jej nasajeme jako aktivní kuřák přímo z cigarety či doutníku. " K závažnému poškození cév ale stačí i minimální dávka kouře, tedy i ten pasivně vdechovaný. Jakmile vstoupíte do zakouřené restaurace, skutečně vám může hrozit riziko infarktu. A co teprve když tam pracujete," upozorňuje Králíková. Právě barman nebo servírka patří mezi typické oběti pasivního kouření. Každý rok jich v zemích EU zemře podle statistik až 300 jen proto, že pracují v zakouřeném prostředí. Každodenní vdechování tabákového kouře ovšem ve stejné míře ohrožuje také nekuřáky, kteří žijí v jedné domácnosti s kuřákem. Nebo návštěvu, která do takové rodiny přijde. Nebezpečné složky obsažené v dýmu, které se dlouhodobě drží ve vzduchu, totiž mohou poškodit zdraví už při půlhodinovém působení na náš organismus.

Zdraví nemocní

Dlouhodobé působení škodlivých účinků kouře cigaret zvyšuje riziko onemocnění rakovinou plic až o 30 %. Celosvětově této nemoci ročně podlehne kolem 3000 nekuřáků. Ovšem plíce zdaleka nejsou jediným postiženým orgánem. " Pasivním kuřákům nejvíce hrozí cévní potíže, tedy infarkty myokardu a mrtvice. Ale jsou to i respirační onemocnění, hlavně chronická obstrukční plicní nemoc, astma a mnoho dalších," říká Eva Králíková z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Zatímco donedávna se odhadovalo, že u osob žijících v domácnosti s kuřáky je riziko vzniku onemocnění srdce zhruba 25 %, podle výzkumů St. George' s Medical School a Royal Free Hospital v Londýně jde až o dvojnásobek. Ian Wilmore z organizace Action on Smoking and Health uvádí: " Jestliže pravidelně vdechujete doma nebo v práci cigaretový kouř, pravděpodobnost, že onemocníte srdeční chorobou, se zvyšuje o více než padesát procent. Jde o daleko větší riziko, než jsme se dříve domnívali." Kromě zmíněných nejčastějších případů nemocí má pasivní kouření na svědomí také řadu dalších, třeba rakovinu nosních dutin, infekce dýchacích cest, chronický kašel, vznik astmatu ( nebo jeho zhoršení) a možná trochu nečekaně také zánět středního ucha. Vystavení se dýmu z cigaret nezřídka souvisí i s pocitem tíhy na hrudi a dechovou nedostatečností při jakékoli tělesné námaze, podle některých studií může nedobrovolná inhalace kouře podpořit rovněž vznik cukrovky, poškodit plodnost žen či dokonce snížit IQ a zhoršit prospěch u dětí. V jejich případě však mohou být následky mnohem horší

Co na to děti?

Mezi nejzranitelnější oběti pasivního kouření patří samozřejmě děti, u kterých jsou dopady na zdraví nejhorší v průběhu prvních pěti let života. Podle Světové zdravotnické organizace ( WHO) je jich nedobrovolnému vlivu kouře vystaveno celosvětově přes 50 %. Jejich ohrožení ovšem začíná už v prenatální době, kdy přes matku podléhají působení oxidu uhelnatého ( může způsobit dušení plodu) a nikotinu ( ovlivňuje zažívací, kardiovaskulární a centrální nervový systém plodu). Zvýšené je následně také riziko samovolného potratu u pasivních kuřaček až o 50 % či riziko syndromu náhlého úmrtí kojence, které se u nás podle dat Státního zdravotního ústavu týká ročně až 40 dětí mladších 18 měsíců. Dětí vystavených pasivnímu kouření se často týká i nízká porodní hmotnost, dále pak zvýšené riziko zánětu středního ucha a dětská leukemie, zvýšené riziko zápalu plic, výrazné snížení plicních funkcí, chronické dýchací obtíže, astma a opakovaný kašel. Většina těchto problémů souvisí s faktem, že děti mají rychlejší dech než dospělí a inhalují proto za stejnou dobu větší množství dýmu a zplodin, které jsou v něm obsažené. Dítě, které se nachází ve vydatně zakouřeném prostředí, se tak může za pouhou hodinu nadýchat tolik zplodin, jako kdyby samo vykouřilo zhruba deset cigaret. Pro malé dítě jsou ovšem rizikem už i zplodiny z oblečení či vlasů kouřícího rodiče.

Kouř samozřejmě ovlivňuje i další členy rodiny, kde se kouří. " Do rizikové skupiny patří každý, kdo vdechuje jakékoli množství tabákového kouře, tedy i domácí zvířata. Třeba u psů a koček je jasně prokázáno, že v domácnosti kuřáka mají kratší život než v nekuřáckém domově. Kouř má navíc také negativní vliv i na pokojové rostliny," připomíná odbornice z Centra pro závislé na tabáku.

Pavla Millerová

Zdroj: www.dokurte.cz

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Kouření: situace s cigaretou

Kouření: situace s cigaretou

Evropská unie: dohled nad e-cigaretami bude přísnější!

Evropská unie: dohled nad e-cigaretami bude přísnější!

Neškodná závislost? Neexistuje!

Neškodná závislost? Neexistuje!

7 kroků k likvidaci cigaretového zápachu

7 kroků k likvidaci cigaretového zápachu

Chcete být úspěšní? Skoncujte s kouřením!

Chcete být úspěšní? Skoncujte s kouřením!

Kouříte? Pro dospívající dítě jste vzorem. Bohužel špatným

Kouříte? Pro dospívající dítě jste vzorem. Bohužel špatným
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida