hledat
 
 

Co výrobci cigaret nechtějí, abyste věděli o cigaretových filtrech

Zhruba v polovině 20. století dostaly tabákové koncerny a s nimi i celá společnost šokující zprávu: "kouření vážně poškozuje zdraví".

Co výrobci cigaret nechtějí, abyste věděli o cigaretových filtrech
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Zhruba v polovině 20. století dostaly tabákové koncerny a s nimi i celá společnost šokující zprávu: "kouření vážně poškozuje zdraví". V té době se zrodila idea cigaretového filtru coby lapače zdraví nebezpečných částic tabákového kouře. Na první pohled myšlenka šlechetná, ve skutečnosti se ale jedná spíše o reklamní trik.

"Kouřím lightky, kouřím zdravěji!"

Jsou to právě filtry, které dělají z obyčejných cigaret takzvané cigarety "light" nebo "ultra light". Na krabičce naleznete údaje o obsahu nikotinu a dehtu, které jsou podstatně nižší než hodnoty na obalu klasických cigaret. Kuřák má pak pocit, že jeho zdraví poškozují méně. Jedná se však o pocit zcela klamný.

Člověk není stroj

Ve filtru jsou uměle vytvořeny drobné otvory, kterými při každém potáhnutí proudí vzduch, čímž zřeďuje koncentraci dehtu a nikotinu ve vdechovaném kouři. Taková je alespoň teorie. Tuto skutečnost tabákové firmy dokladují tím, že používají jakési "kouřící mašiny", které hodnoty uvedených látek měří. Výsledky pak můžeme číst na krabičkách cigaret. Problém je však v tom, že člověk není stroj, a tak ani jako stroj nekouří.

Strojům chybí rty a prsty

Tak například člověk má na rozdíl od stroje rty a prsty. Těmi pochopitelně filtr a otvory v něm zakrývá, čímž jejich funkci v podstatě ruší. Další odlišnost je v počtu a hloubce potáhnutí z jedné cigarety. Člověk jednoduše "vytáhne" z cigarety víc než naprogramovaný stroj.

Čím hlouběji, tím víc nikotinu

Lidé, kterým vlastní kuřáctví vadí, ale nejsou schopni ze dne na den přestat kouřit, často přechází na lehčí cigarety. Jejich svědomí se uklidní, neboť si myslí, že kouří "zdravěji". Ve skutečnosti to ale není pravda. Jejich tělo je totiž ve velkém procentu případů závislé na určité dávce nikotinu, a pokud by "light" cigarety kouřili stejným způsobem jako ty klasické, dostavily by se abstinenční příznaky. Nevědomky se tak naučí šlukovat hlouběji a častěji. Z jedné cigarety pak inhalují srovnatelné, a někdy dokonce vyšší množství nikotinu a dehtu. Přestat kouřit není snadné, ale zároveň ani nemožné. Dnes už existují osvědčené postupy, a dokonce i léky, které vás mohou zbavit nepříjemných abstinenčních příznaků. Proto neváhejte a navštivte odborníka na odvykání kouření.

(veri)

Zdroj: www.stop-smoking-tips.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 4

Čtěte také

Čerstvý vzduch v restauracích by uvítali i sami kuřáci!

Čerstvý vzduch v restauracích by uvítali i sami kuřáci!

10 způsobů, jak odmítnout cigaretu

10 způsobů, jak odmítnout cigaretu

Páni kuřáci, pozor na poruchy erekce!

Páni kuřáci, pozor na poruchy erekce!

Kouření už má rozměry epidemie a zabíjí stále více

Kouření už má rozměry epidemie a zabíjí stále více

Kuřákům se líbí vrásky

Kuřákům se líbí vrásky

Přestaňte kouřit. Vaše děti se budou lépe učit

Přestaňte kouřit. Vaše děti se budou lépe učit
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Pylový Zpravodaj pro celou ČR