hledat
 
 

Děti jsou pro tabákový průmysl výhodné

Děti a kouření: jde to, nebo nejde dohromady? Ať už si myslíme cokoli, faktem zůstává, že jen České republice kouří čtvrtina až třetina dětí nad 11 let.

Děti jsou pro tabákový průmysl výhodné
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Děti a kouření: jde to, nebo nejde dohromady? Ať už si myslíme cokoli, faktem zůstává, že jen České republice kouří čtvrtina až třetina dětí nad 11 let. Jsou to alarmující čísla, která ukazují, že děti a cigarety k sobě mají nebezpečně blízko.

Výrobci na lovu

Dítě je zranitelné a naivní – ideální terč pro zdatného lovce. Naučit dítě kouřit je pro výrobce cigaret vyloženě výhodné. Snadno a rychle totiž vznikne závislost. A takový mladý kuřák má před sebou celý produktivní věk a také peníze – jak jinak než na cigarety. Na ty vždycky. Už jste někdy slyšeli kuřáka, který by si svoji závislost odpustil kvůli nedostatku financí? Zpřístupnit tabákové výrobky mládeži je samozřejmě neetické a nikdo se k tomu otevřeně nepřizná. Faktem ale zůstává, že mladý kuřák nese největší kupní potenciál.

Přechodový rituál

Dlužno dodat, že děti by to ke kouření táhlo i bez zájmu výrobců. Proč? Protože kouření není pro děti! A zde plně platí přísloví „Zakázané ovoce nejlépe chutná“. Dítě s cigaretou v ruce také ostatním ukazuje, že „už není dítě“.

Ve všech společnostech se ostatně vyskytuje tzv. přechodový rituál, který ohraničuje dětství a zahajuje dospělost. Podoby tohoto rituálu jsou nespočetné. V současné době ale nemáme význačnou příležitost, jež by přechod do dospělosti usnadnila. Maturity a promoce by snad posloužily, ale přichází příliš pozdě a nenesou obvykle dostatečně silný náboj.

Image je na nic?

Malí kuřáci, ač z našeho pohledu stále děti, se s cigaretou cítí dospěle. Marketing tabákových koncernů maluje přitažlivý obrázek svého maskota. Apeluje vybranými symboly a mladí lidé (či děti) jsou jimi osloveni. Různé značky se zaměřují na různé symboly a vlastnosti. Cigareta je silným prvkem image, k čemuž velmi přispívají všechny kouřící „celebrity“, herci, politici, hudebníci atd.

Sociální dědičnost

Dědictví není vepsáno jen v DNA, jak vědí například dědicové velkých majetků. Z rodiny si odnášíme i mnoho v genech nepopsaného – třeba zvyky. Ze zlozvyků to může být nevhodné stravování – nebo kouření. Dětí kuřáků jsou na kouření zvyklé, je to pro ně naprosto běžná součást života. O to snáz po cigaretě sáhnou, nehledě na to, že ji v domácnosti kuřáka (nebo kuřáků) mají obvykle po ruce.

Co dělat, aby děti neupadly do tabákových tenat? V tom křehkém věku začínají být k radám dospělých skeptické a i dobře míněná snaha často vyvolá nečekanou reakci. Přesto s dětmi mluvme otevřeně a říkejme jim pravdu. Chovejme se k nim s úctou. A můžeme přemýšlet, jak je podpořit v jejich růstu. Zda je neposlat do světa „na zkušenou“, aby se pak vrátily jako dospělí lidé, kteří si nepotřebují kouřením dokazovat, že už nejsou dětmi.

(shmt)

Zdroje:
www.drogy.net
www.dokurte.cz
www.zsriegrova.svitavy.cz

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Aktivní versus pasivní kouření

Aktivní versus pasivní kouření

Přestáváte kouřit? Kloktejte sladkou limonádu!

Přestáváte kouřit? Kloktejte sladkou limonádu!

Zahoďte cigaretu jednou provždy

Zahoďte cigaretu jednou provždy

Kouření, nebo žvýkací tabák? Obojí je špatně

Kouření, nebo žvýkací tabák? Obojí je špatně

Jak poznat kuřáka? Podle kašle!

Jak poznat kuřáka? Podle kašle!

Vodní dýmka, nebo cigarety, rizika vyjdou na stejno

Vodní dýmka, nebo cigarety, rizika vyjdou na stejno
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cílená biologická léčba