hledat
 
 

Dochází Vám dech? Změřte si ho!

Chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), která nevratně zužuje průdušky a ztěžuje dýchání, už v České republice trpí 800 000 lidí, na plicních odděleních se však léčí jen 1/4 z nich.

Dochází Vám dech? Změřte si ho!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), která nevratně zužuje průdušky a ztěžuje dýchání, už v České republice trpí 800 000 lidí, na plicních odděleních se však léčí jen 1/4 z nich. Tomuto onemocnění přitom ročně podlehne více než 2 000 pacientů. Jde o číslo, které se každým rokem zvyšuje. Přibližně 80 % všech případů CHOPN je způsobeno kouřením.

Obyvatelé Plzně a okolí se o tomto onemocnění mohou dozvědět více na víkendové edukační akci, která se koná k příležitosti Světového dne boje proti CHOPN. Ten je letos vyhlášen na 14. listopadu 2012.

Onemocnění CHOPN začíná zánětem průdušek a vykašláváním. Následný průběh zahrnuje nevratné zúžení průdušek a dušnost s postupnou poruchou plicních sklípků. Kromě kouření jsou nejčastějšími příčinami: práce ve znečištěném prostředí, výfukové plyny, kouř, pach, chlad a zvýšená vlhkost. Nejčastěji začnou pacienti pociťovat první příznaky ve věku kolem 40 let.

„V minulosti jsem byl silným kuřákem. Po čase se začal projevovat kašel, stále jsem se dusil. Abych si dokázal odkašlat, musel jsem kouřit o to více. Nakonec to dospělo do stavu, kdy jsem nemohl vylézt ani dva schody. Teprve až návštěva u plicní lékařky mě přiměla přestat kouřit. Nakonec trvalo asi 15 let než jsem se vrátil zpátky do života,“ popisuje průběh nemoci skladatel a rozhlasový dramaturg Jan Spálený.

Vleklý kašel spojený s vykašláváním a zadýcháváním se i při menší námaze jsou prvními náznaky CHOPN. Tyto příznaky však pacienti často přecházejí a plicního lékaře navštíví až v pokročilé fázi. CHOPN přitom nelze vyléčit. Farmakoterapie dokáže pouze výrazně zpomalit stávající stav. Proto je velmi důležitá prevence tohoto onemocnění.

Světový den boje proti CHOPN v Plzni

Osvětová a vzdělávací akce proběhne na stánku Centra zdraví v obchodním centru Avion v Brně ve dnech 17. 11. a 18. 11. (tedy o víkendu). Kromě zajímavých informací k problematice CHOPN mohou návštěvníci konzultovat své dotazy s odborným plicním lékařem. Zájemci mohou projít také orientačním spirometrickým vyšetřením, které dokáže případnou diagnózu CHOPN potvrdit či vyvrátit.

„Spirometrie je vyšetření, které nemocného nijak zvlášť nezatíží. Na základě výsledků vyšetření plicních funkcí (spirometrie) dokážeme stanovit závažnost onemocnění. Ta se hodnotí konkrétním stupněm 1–4,“ dodává k průběhu vyšetření přednosta kliniky FN Olomouc a zároveň předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP prof. MUDr. Vítězslav Kolek, DrSc.

Pořadateli akce jsou Centra zdraví, Česká pneumologická a ftizeologická společnost a České občanské sdružení proti chronické obstrukční plicní nemoci.

Prevence proti CHOPN: nekouřit

Jedním ze způsobů, jak se vyhnout CHOPN, je nikdy nezačít kouřit nebo s kouřením okamžitě přestat. V České republice je více než 2 000 000 kuřáků. Během kouření se přitom uvolňuje více než 4 000 chemikálií, které mají na svědomí celou řadu onemocnění: od zhoršení akné, zubních kazů a osteoporózy až po nádorová onemocnění, nemoci srdce a cév či poruchy erekce. Nekuřáctví je základní podmínka prevence a léčby CHOPN. Každá cigareta poškozuje, i pasivní kouření. S odvykáním pomáhají také Centra pro závislé na tabáku.

.„Mezi další preventivní opatření patří určitě i dodržování správné životosprávy. To znamená přiměřený pohyb a cvičení, pravidelné větrání v bytě a dostatečný přísun ovoce, zeleniny a bílkovin,“ připomíná předseda Českého občanského sdružení proti chronické obstrukční plicní nemoci prim. MUDr. Stanislav Kos, CSc.

Centrum zdraví najdete na této adrese:

  • Centrum zdraví v Plzni, OC Borská Pole, U Letiště 1074/2, Plzeň-Bory, Po–Ne: 9.00–21.00.

Orientační měření spirometrie bude probíhat v těchto dnech na těchto Centru zdraví v Plzni:

  • sobota, neděle 17:11 – 18:11
Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

9 tipů pro přežití dlouhé cesty autem bez cigarety

9 tipů pro přežití dlouhé cesty autem bez cigarety

Kouříte v autě? Ohrožujete život svých dětí!

Kouříte v autě? Ohrožujete život svých dětí!

Bezpečný domov: Mějte zapálenou cigaretu pod kontrolou

Bezpečný domov: Mějte zapálenou cigaretu pod kontrolou

První pomoc pro čerstvé nekuřáky

První pomoc pro čerstvé nekuřáky

Přestat kouřit se vyplatí vždy

Přestat kouřit se vyplatí vždy

Cestu za nekouřením zjednoduší vareniklin. Potřebuje ale podporu

Cestu za nekouřením zjednoduší vareniklin. Potřebuje ale podporu
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba