hledat
 
 

Hranice "bezpečného" kouření neexistuje. Nejjistější je nezapalovat si vůbec

Kouření škodí zdraví, to všichni víme. Lze ale vůbec srovnávat, když někdo kouří dvě krabičky denně a někdo si občas zapálí? Kde jsou vlastně hranice "rozumného" kouření? Je třeba přiznat, že život není spravedlivý. Někteří se narodí zdraví, jiní jsou od mládí sužováni nemocemi.

Hranice
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Kouření škodí zdraví, to všichni víme. Lze ale vůbec srovnávat, když někdo kouří dvě krabičky denně a někdo si občas zapálí? Kde jsou vlastně hranice "rozumného" kouření?

Radikálová zátěž

Je třeba přiznat, že život není spravedlivý. Někteří se narodí zdraví, jiní jsou od mládí sužováni nemocemi. Zatímco něčí plíce a dýchací cesty mohou vydržet vykouřené tuny tabáku, u jiného může už pár prvních cigaret vést k rozvoji třeba astmatu nebo jiných potíží.

Města a vesnice

Někdo bydlí ve městě, nebo dokonce v blízkosti hutí, koksáren a podobných těžkých provozů. Je nabíledni, že své plíce zatěžuje už jen touto neblahou blízkostí. Naproti tomu člověk ze samoty se na podobný stupeň zátěže dostane až s pomocí několika cigaret denně. Pozor ovšem na vesnické kotle na pevná paliva!

Hranice škodlivosti nebo strop rozumného užívání se nedá přesně stanovit. U užívání drog (a cigarety jsou droga) v současné době nerozlišujeme "užití" a "zneužití". Nenaučili jsme se rozeznat a pojmenovat správné užití drogy, pokud ji neordinuje lékař.

Páteční kuřák

Je samozřejmě velký rozdíl mezi příležitostným a vášnivým kouřením. Člověk, který jednou týdně při posezení s přáteli vykouří tři cigarety, se ohrožuje nepoměrně méně než pravidelný kuřák dvacítky denně. Tomu "pátečnímu" kuřákovi nelze upřít rozumnou míru. I když nepochybně své tělo zatěžuje a také se vystavuje riziku rozvoje závislosti na nikotinu, proti jeho počínání lze jen málo namítat.

Mezi "pátečním" a vášnivým kuřákem ale není ostrá hranice, nelze říci, kolik cigaret je "ještě rozumných". Každé kouření škodí, každá cigareta znamená dehet v plicích a dýchacích cestách, zátěž těla zplodinami. Na druhou stranu, život sám je zátěží – a kdo rozhodne, která zátěž je potřeba a která užitečná?

Oheň – špatný pán

Tabák sám je bylina s minimální toxicitou, totéž platí i pro jeho užívání, pokud není spojeno se zapalováním tabáku. Vyhýbejte se cigaretám, neboť málo dávají a hodně si vezmou.

(shmt)

Zdroj: tobaccocontrol.bmj.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 2

Čtěte také

Kuřáci jsou více ohroženi chřipkovými viry

Kuřáci jsou více ohroženi chřipkovými viry

PF 2010

PF 2010

Osvědčené metody, jak přestat kouřit

Osvědčené metody, jak přestat kouřit

Většina lidí nechce kuřáka za svého partnera

Většina lidí nechce kuřáka za svého partnera

Končím s kouřením… Čím ale cigaretu nahradit?

Končím s kouřením… Čím ale cigaretu nahradit?

Protikuřácké zákony chrání jen 5 procent lidí

Protikuřácké zákony chrání jen 5 procent lidí
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Nemoci srdce