hledat
 
 

I kuřáci dýmky umírají na rakovinu plic

Spousta lidí vykročí do nového roku s pevným předsevzetím přestat kouřit. Ale patrně většina z nich toho bude již druhý den litovat a zároveň hledat výmluvy, jak se z tíživého předsevzetí vysmeknout.

I kuřáci dýmky umírají na rakovinu plic
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Spousta lidí vykročí do nového roku s pevným předsevzetím přestat kouřit. Ale patrně většina z nich toho bude již druhý den litovat a zároveň hledat výmluvy, jak se z tíživého předsevzetí vysmeknout. Možná při tom někoho napadne vyměnit cigarety za poněkud nevinněji vyhlížející dýmku. Ale pomohou tím vůbec svému zdraví?

Má smysl koupit si dýmku?

Někteří kuřáci věří, že kouření dýmky (nebo třeba doutníků) je méně škodlivé, protože se při něm kouř nevdechuje. Myšlenka je to lákavá zvláště pro samotné kuřáky, zatvrzelí bojovníci proti kouření by asi byli jiného názoru. Tuto čistě teoretickou otázku může rozhodnout jedině důkaz v podobě seriózní vědecké studie – a vědci skutečně v minulosti takovou studii provedli.

Američtí vědci zkoumali účinky kouření u více než 3,5 tisíce mužů a žen ve věku od 48 do 90 let. Z nich přibližně deset procent kouřilo dýmku a zhruba stejné množství mělo v oblibě doutníky, obyčejným cigaretám pak holdovalo něco přes 50 procent lidí ve vybraném vzorku.

Méně nikotinu, ale zničené plíce

Ve své studii se vědci zaměřili na dvě základní otázky. Především je zajímala hladina kotininu v krvi kuřáků (kotinin je metabolický produkt nikotinu, kterého je v krvi tím více, čím více nikotinu se dostane do organismu). Za druhé vědci zjišťovali stav plicních funkcí pomocí spirometrického vyšetření. Výsledky studie ukázaly, že hladina kotininu byla u kuřáků dýmek a doutníků podstatně nižší než u kuřáků cigaret, ale stále jasně měřitelná. Bohužel i vliv kouření dýmky na plicní funkce byl jasně měřitelný – u kuřáků dýmek se obstrukce dýchacích cest vyskytovala dvakrát častěji než u nekuřáků a obecně byla tím závažnější, čím více daný jedinec kouřil.

Dýmka pomáhá kouřit méně

I kuřáci dýmky mají stále vysoké riziko úmrtí na rakovinu plic a další choroby. Přesto však přechod od cigaret k dýmce přináší některé výhody. Především fakt, že kuřáci dýmek obvykle kouří méně než kuřáci cigaret a také kouř v takové míře nevdechují. To ale neznamená, že byste se neměli pokusit s kouřením přestat. Stále totiž platí, že nejlepším řešením zůstává zbavit se této závislosti jednou provždy.

(vek)

Zdroj:doctor.ndtv.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Učme studenty nekouřit!

Učme studenty nekouřit!

Máme kouření v genech?

Máme kouření v genech?

Odvykání ve dvou: staňte se nekuřáckým párem

Odvykání ve dvou: staňte se nekuřáckým párem

Neobvyklé způsoby odvykání kouření: fantazii se meze nekladou

Neobvyklé způsoby odvykání kouření: fantazii se meze nekladou

Zvítězit nad tabákem se dá pevnou vůlí a vytrvalostí

Zvítězit nad tabákem se dá pevnou vůlí a vytrvalostí

Cestu za nekouřením zjednoduší vareniklin. Potřebuje ale podporu

Cestu za nekouřením zjednoduší vareniklin. Potřebuje ale podporu
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba