hledat
 
 

Kouření brání krvinkám v dostatečném okysličování těla

Cigaretový kouř obsahuje přibližně čtyři až pět tisíc chemických látek, z nichž mnohé působí na organismus jednoznačně škodlivě. Najdeme v něm látky vyvolávající alergie nebo nádorová onemocnění, ale také skutečné jedy, jako například kyanid.

Kouření brání krvinkám v dostatečném okysličování těla
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Cigaretový kouř obsahuje přibližně čtyři až pět tisíc chemických látek, z nichž mnohé působí na organismus jednoznačně škodlivě. Najdeme v něm látky vyvolávající alergie nebo nádorová onemocnění, ale také skutečné jedy, jako například kyanid. Podstatnou součástí směsi, kterou kuřák vdechuje, je nikotin, oxid uhelnatý a dehet. Co se s těmito látkami děje po zhasnutí poslední cigarety a jak dlouho v našem organismu ještě zůstávají?

Tělo nikotin zlikviduje za půl hodiny a pak křičí po další dávce

Nikotin, alkaloid obsažený v tabákových listech, a tedy i v tabákovém kouři, lidské tělo neumí skladovat. Je to pro něj cizí látka, které se snaží co nejrychleji zbavit. Organismus kuřáka dokáže zničit nikotin z jedné cigarety za 30–60 minut, zatímco ten nekuřákův s touto látkou bojuje až 3 hodiny. Nikotin je přeměněn v takzvaný kotinin, který umí odborníci stanovit ve slinách, krvi i moči, a to po dobu až 16–22 hodin po dokouření poslední cigarety. Jakmile se tělo nikotinu zbaví, paradoxně po něm obvykle začne opět silně toužit, což se projeví nutkáním zapálit si další cigaretu. Je-li této potřebě vyhověno, vytváří se stále silnější a silnější fyzická závislost.

Oxid uhelnatý na 12 hodin zablokuje červené krvinky

Oxid uhelnatý, který je v tabákovém kouři rovněž přítomen, ve své podstatě způsobuje dušení. Zablokuje totiž kuřákovy červené krvinky a ty pak nemohou přenášet dostatečné množství kyslíku do všech tkání těla. Čím více cigaret člověk denně vykouří, tím vyšší procento krvinek ztrácí dočasně svoji funkci. K normálním hodnotám se tato látka dostává až po 12 hodinách po posledním "potáhnutí".

Dehtu se plíce zbavují jen těžko

Dehtu se lidský organismus zbavuje ze všeho nejdéle. Hromadí se v plicích, zaplňuje plicní sklípky a pokrývá tolik důležité řasinky. Dýchací cesty se tak jen velmi těžko zbavují takových škodlivin, jako je prach, hlen nebo mikroorganismy, a jsou mnohem náchylnější například k zápalu plic. Po skončení kouření se plíce začnou od dehtu očišťovat. Bohužel je to ale proces pomalý. Může trvat deset nebo i více let, než budou řasinky opět „jako nové“.

I když se řada látek vstřebaných spolu s cigaretovým kouřem z organismu časem vytratí, mohou předtím napáchat obrovské škody. Protože je dokázáno, že čím kratší dobu tělo kouření vystavujete, tím menší pravděpodobnost vzniku těchto škod na zdraví existuje, přestaňte s kouřením co nejdříve.

(veri)

Zdroj:
www.smokefreeaces.com
ezinearticles.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Chcete snížit riziko infarktu? Choďte do nekuřáckých restaurací

Chcete snížit riziko infarktu? Choďte do nekuřáckých restaurací

Nikotinové náplasti mohou způsobit alergii

Nikotinové náplasti mohou způsobit alergii

Deset tipů, jak skončit s cigaretami jednou provždy

Deset tipů, jak skončit s cigaretami jednou provždy

S cigaretou se bujné kštice nedočkáte

S cigaretou se bujné kštice nedočkáte

Kuřáci neuspěli v testu rozlišování chutí

Kuřáci neuspěli v testu rozlišování chutí

Konec boomu elektronických cigaret?

Konec boomu elektronických cigaret?
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida