hledat
 
 

Kouření brání krvinkám v dostatečném okysličování těla

Cigaretový kouř obsahuje přibližně čtyři až pět tisíc chemických látek, z nichž mnohé působí na organismus jednoznačně škodlivě. Najdeme v něm látky vyvolávající alergie nebo nádorová onemocnění, ale také skutečné jedy, jako například kyanid.

Kouření brání krvinkám v dostatečném okysličování těla
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Cigaretový kouř obsahuje přibližně čtyři až pět tisíc chemických látek, z nichž mnohé působí na organismus jednoznačně škodlivě. Najdeme v něm látky vyvolávající alergie nebo nádorová onemocnění, ale také skutečné jedy, jako například kyanid. Podstatnou součástí směsi, kterou kuřák vdechuje, je nikotin, oxid uhelnatý a dehet. Co se s těmito látkami děje po zhasnutí poslední cigarety a jak dlouho v našem organismu ještě zůstávají?

Tělo nikotin zlikviduje za půl hodiny a pak křičí po další dávce

Nikotin, alkaloid obsažený v tabákových listech, a tedy i v tabákovém kouři, lidské tělo neumí skladovat. Je to pro něj cizí látka, které se snaží co nejrychleji zbavit. Organismus kuřáka dokáže zničit nikotin z jedné cigarety za 30–60 minut, zatímco ten nekuřákův s touto látkou bojuje až 3 hodiny. Nikotin je přeměněn v takzvaný kotinin, který umí odborníci stanovit ve slinách, krvi i moči, a to po dobu až 16–22 hodin po dokouření poslední cigarety. Jakmile se tělo nikotinu zbaví, paradoxně po něm obvykle začne opět silně toužit, což se projeví nutkáním zapálit si další cigaretu. Je-li této potřebě vyhověno, vytváří se stále silnější a silnější fyzická závislost.

Oxid uhelnatý na 12 hodin zablokuje červené krvinky

Oxid uhelnatý, který je v tabákovém kouři rovněž přítomen, ve své podstatě způsobuje dušení. Zablokuje totiž kuřákovy červené krvinky a ty pak nemohou přenášet dostatečné množství kyslíku do všech tkání těla. Čím více cigaret člověk denně vykouří, tím vyšší procento krvinek ztrácí dočasně svoji funkci. K normálním hodnotám se tato látka dostává až po 12 hodinách po posledním "potáhnutí".

Dehtu se plíce zbavují jen těžko

Dehtu se lidský organismus zbavuje ze všeho nejdéle. Hromadí se v plicích, zaplňuje plicní sklípky a pokrývá tolik důležité řasinky. Dýchací cesty se tak jen velmi těžko zbavují takových škodlivin, jako je prach, hlen nebo mikroorganismy, a jsou mnohem náchylnější například k zápalu plic. Po skončení kouření se plíce začnou od dehtu očišťovat. Bohužel je to ale proces pomalý. Může trvat deset nebo i více let, než budou řasinky opět „jako nové“.

I když se řada látek vstřebaných spolu s cigaretovým kouřem z organismu časem vytratí, mohou předtím napáchat obrovské škody. Protože je dokázáno, že čím kratší dobu tělo kouření vystavujete, tím menší pravděpodobnost vzniku těchto škod na zdraví existuje, přestaňte s kouřením co nejdříve.

(veri)

Zdroj:
www.smokefreeaces.com
ezinearticles.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Svaly kuřáků se unaví rychleji

Svaly kuřáků se unaví rychleji

Kouření vás může připravit o zdraví zubů i dásní

Kouření vás může připravit o zdraví zubů i dásní

Kouření: situace s cigaretou

Kouření: situace s cigaretou

Kuřáci potřebují zubaře častěji než nekuřáci

Kuřáci potřebují zubaře častěji než nekuřáci

Kouření ohrožuje i močový měchýř

Kouření ohrožuje i močový měchýř

Odvykání kouření – co vás zajímá nejvíc

Odvykání kouření – co vás zajímá nejvíc
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Pylový Zpravodaj pro celou ČR