hledat
 
 

Kouření může u dospívajících zhoršovat depresi

Kanadští vědci upozorňují, že kouření může již u dospívajících vést k depresím. Lékaři přitom častěji diagnostikovali depresi paradoxně právě u těch teenagerů, kteří si zapálili cigaretu na uklidnění nebo pro zlepšení nálady.

Kouření může u dospívajících zhoršovat depresi
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Kanadští vědci upozorňují, že kouření může již u dospívajících vést k depresím. Lékaři přitom častěji diagnostikovali depresi paradoxně právě u těch teenagerů, kteří si zapálili cigaretu na uklidnění nebo pro zlepšení nálady. Zveřejněný závěr je zatím jen dílčím závěrem z velké studie, která se ze širokého úhlu zabývá problematikou kouření u mladistvých.

Není kuřák jako kuřák

Kanadští výzkumníci zkoumali vliv kouření u dospívajících na jejich náladu. Celkem 662 dospívajících z různých věkových a socioekonomických vrstev bylo rozděleno do tří skupin: První skupinu tvořili ti, kteří nikdy nekouřili. Teenageři z druhé skupiny byli kuřáci, kteří kouřili nezávisle na momentální náladě – šlo tedy nejčastěji o kuřáky fyzicky závislé na nikotinu. Poslední zkoumanou odnoží studie byli dospívající, kteří si zapálili při špatném rozpoložení ke zlepšení nálady, cigaretu si tedy ordinovali jako svůj "lék".

Cigareta náladu nezlepší

Kuřáci z posledně jmenované skupiny měli nejvyšší riziko rozvoje depresivních příznaků ve srovnání s mladými lidmi, kteří s cigaretami neměli zkušenost. V dotazníku se u kuřáků zjišťovala míra depresivní nálady i v minulosti – v době, kdy ještě nekouřili. Tehdy úroveň nálady byla jak u kuřáků, tak u nekuřáků ještě stejná. Po letech kouření se však nálada u kuřáků zhoršila.

Nebezpečná deprese

Právě mezi mladými lidmi v obecném povědomí slouží cigareta často jako prostředek na uklidnění, ke zlepšení nálady, navázání kontaktů nebo vyjádření příslušnosti k určité skupině. To je také důvod, proč mnoho mladých lidí začíná s kouřením. Autoři studie proto varují před používáním nikotinu – zvláště pak jako léku na uklidnění. Na základě tohoto průzkumu je možné, že v budoucnu se budou dětští lékaři a psychiatři ptát dospívajících nejen na kouření, ale i na to, proč kouří. Tak se možná podaří předejít u mnoha mladých lidí rozvoji deprese.

(jav)

Zdroj: www.medscape.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Cigarety a Amerika: už 30 metropolí je nekuřáckých

Cigarety a Amerika: už 30 metropolí je nekuřáckých

Kouřím a nechci. Zvládnu závislost?

Kouřím a nechci. Zvládnu závislost?

Páni kuřáci, pozor na poruchy erekce!

Páni kuřáci, pozor na poruchy erekce!

Zvládněte abstinenční příznaky krok za krokem

Zvládněte abstinenční příznaky krok za krokem

Cigareta jako odměna i potěšení. Především ale jako závislost

Cigareta jako odměna i potěšení. Především ale jako závislost

Kromě plic kouření často "nevydýchá" ani srdce

Kromě plic kouření často
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Žloutenka a její léčba