hledat
 
 

Kouření může za vrásky i za špatné hojení ran

Kouření cigaret působí nejen uvnitř našeho těla, jeho účinky se projevují i na povrchu, na naší kůži. A protože vzhled je pro každého velmi důležitý, může být stav pokožky dokonce důvodem, proč se cigaret nadobro vzdát.

Kouření může za vrásky i za špatné hojení ran
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Kouření cigaret působí nejen uvnitř našeho těla, jeho účinky se projevují i na povrchu, na naší kůži. A protože vzhled je pro každého velmi důležitý, může být stav pokožky dokonce důvodem, proč se cigaret nadobro vzdát. Následující text ukáže, jak kouření ovlivňuje vzhled a zdraví největšího orgánu našeho těla – kůže.

Nehojící se rány

Lékaři měli již dlouhá léta podezření, že kouření nepříznivě ovlivňuje hojení ran. Již v roce 1977 byla tato domněnka potvrzena. I mnoho dalších studií poukazovalo na škodlivost působení kouření na hojení například pooperačních ran. Důvodů, proč cigarety narušují správné zacelování ran, je více. Nikotin z cigaret vyvolává zúžení cév a snižuje tak prokrvení tkání včetně kůže. Kouření také zvyšuje hladinu karboxyhemoglobinu v krvi, podporuje seskupování krevních destiček, zvyšuje vazkost krve a má mnoho dalších účinků na krev a výstelku cév.

Kůže bez kyslíku

A všechny tyto změny, které kouření vyvolává, se negativně projeví v procesu hojení kůže. Vykouření jedné cigarety může vyvolat zúžení cév až na dobu 90 minut. Kuřák, který vykouří krabičku cigaret denně, má tedy nedostatečně okysličené tkáně prakticky celý den. Někteří chirurgové doporučují svým pacientům, aby zanechali kouření alespoň týden před plánovanou operací a vydrželi bez cigaret ještě týden po zákroku.

Kdo chce vypadat starší, kouří

Nikdo nikdy nezemřel kvůli vráskám. Přesto se žádnému z kožních projevů kouření nevěnuje tolik pozornosti a zájmu jako právě jim. Pro některé kuřáky jsou obavy z vrásčitého obličeje dokonce větší motivací k odvykání kouření než riziko rakoviny plic. Sami kuřáci potvrzují, že jejich pleť je nejen více vrásčitá, ale také našedlá či pobledlá.

Mechanismus vyšší tvorby vrásek u kuřáků ale není zcela jasný. Jistou roli zde ovšem opět hraje snížené prokrvení kůže. Kůže kuřáka bývá také tenčí a méně soudržná. Samozřejmě ne každý vyznavač cigaret má vrásčitý„kuřácký obličej“. Svoji roli zde hraje i genetika. Cigaretou ale určitě nic nevylepšíte, spíše naopak.

(tek)

Zdroj: Jeffrey B Smith, Sidney B Smith. Cutaneous Manifestations of Smoking. Updated: Oct 2, 2009. emedicine.medscape.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Končíte s kouřením? Pak zapomeňte i na alkohol!

Končíte s kouřením? Pak zapomeňte i na alkohol!

Chcete se zbavit kouření? Sáhněte po vareniklinu!

Chcete se zbavit kouření? Sáhněte po vareniklinu!

Chcete opravdu žít dlouho? Zahoďte cigaretu!

Chcete opravdu žít dlouho? Zahoďte cigaretu!

Kouření škodí "od hlavy k patě"

Kouření škodí

Může kouření chránit před alergií?

Může kouření chránit před alergií?

Kromě plic kouření často "nevydýchá" ani srdce

Kromě plic kouření často
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba