hledat
 
 

Kouření způsobuje rakovinu – proč toto varování kuřáci stále „neslyší“?

Tohle upozornění znají i lidé, kteří nikdy nekouřili. Jde o jednu z neznámějších vět v celém moderním světě. Upozornění je dáno ze zákona a jeho cílem je odradit kuřáky od dalšího kouření.

Kouření způsobuje rakovinu – proč toto varování kuřáci stále „neslyší“?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Tohle upozornění znají i lidé, kteří nikdy nekouřili. Jde o jednu z neznámějších vět v celém moderním světě. Upozornění je dáno ze zákona a jeho cílem je odradit kuřáky od dalšího kouření. Hrozí jim totiž reálné riziko vzniku rakoviny plic. Proč ale právě oni dělají, že se jich to netýká?

Kuřáci si říkají o zdravotní potíže

Drtivá většina pacientů plicních oddělení nemocnic je z řad kuřáků. I přes ono známé upozornění z krabiček cigaret si každý kuřák myslí, že právě jeho se to přece netýká. Člověk je prostě bytost omylná a nepoučitelná. A dokud nemá velké potíže s dýcháním a kašlem, které ho začnou omezovat v normálním životě, nebo dokonce ohrožovat na životě, stejně kouření nenechá. Říká si, že by to musela být náhoda, aby rakovina plic potkala právě jeho. Ale opak je pravdou – každou další vykouřenou cigaretou se takový člověk neúprosně přibližuje stavu, kdy bude muset do nemocnice.

Výskyt rakoviny plic stoupá hlavně u žen

Kouření už dávno není pouze výsadou mužů. Ještě v polovině 20. století byl poměr výskytu rakoviny plic u mužů a u žen 10:1. Současný trend ve světě ukazuje poměr 2:1, v České republice zatím „jen“ 3:1. Na každou ženu-pacientku s rakovinou plic tedy připadají tři muži s tímto nádorovým onemocněním.

Tento vývoj se blíží situaci, kdy se ženy v této statistice mužům vyrovnají. Příčinou je hlavně to, že mužů kouří stále stejně, ale ženy až do současnosti ve větší míře nekouřily. Navíc jsou ženy ve srovnání s muži více citlivé na tabákové karcinogeny (rakovinotvorné látky).

Rakovina plic je opravdový zabiják

Za 90 % plicních nádorů je odpovědné kouření. Kuřáci se spotřebou větší než 20 cigaret denně po dobu 20 let vykazují 20krát vyšší riziko vzniku bronchogenního karcinomu než nekuřáci. Epidemiologické ukazatele hovoří jasně – v České republice stojí rakovina plic (bronchogenní karcinom) za nejvyšší úmrtností mezi zhoubnými nádory mezi muži.

U žen je rakovina plic mezi nádory v úmrtnosti už na třetím místě za rakovinou tlustého střeva a rakovinou prsu. Každý pátý kuřák zemře na rakovinu plic, ostatní kuřáci na jiné plicní nebo srdeční choroby vzniklé z kouření. Ročně zemře v ČR na rakovinu plic 5 600 pacientů! A pouze jeden z deseti pacientů se zjištěnou rakovinou plic se dožije více než 5 let. Nepomáhají ani moderní léky, protože než se rakovina plic projeví, mají již dvě třetiny kuřáků vzdálené metastázy po celém těle. Není přece jen lepší určitá varování více poslouchat?

(ercp)

Zdroj: Přednášky z plicního lékařství I. kliniky TRN 1. LF UK a VFN v Praze

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Léčba při odvykání kouření

Léčba při odvykání kouření

Myslíte si, že lékař nepozná, že kouříte? Omyl!

Myslíte si, že lékař nepozná, že kouříte? Omyl!

Alkohol ničí mozek, kouření mu v tom pomáhá

Alkohol ničí mozek, kouření mu v tom pomáhá

Kuřáci v zajetí speciálních tabákových směsí

Kuřáci v zajetí speciálních tabákových směsí

Přestáváte kouřit? Pozor na nebezpečné cukry a tuky

Přestáváte kouřit? Pozor na nebezpečné cukry a tuky

750 dolarů za poslední cigaretu

750 dolarů za poslední cigaretu
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Klíšťová encefalitida a očkování