hledat
 
 

Kuřáci, nejste v tom sami. S odvykáním vám pomohou i léky

Někdy ani ta nejsilnější vůle neobstojí proti silné závislosti na nikotinu. Obzvláště pokud bojujete se svým zlozvykem dočista sami. Přitom se na boj se závislostí můžete vyzbrojit. Využijte služeb nikotinové substituční terapie nebo silnějších léků, které vám pomůžou skoncovat se závislostí na tabáku.

Kuřáci, nejste v tom sami. S odvykáním vám pomohou i léky
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Zázrak začínající na CH

Lék obsahuje účinnou látku vareniklin. Ten se váže na nikotinové receptory v mozku, které jsou zodpovědné za vyplavení dopaminu – látky, která stimuluje centrum odměny v mozkové tkáni. Při kouření cigarety dochází k vazbě nikotinu na tyto receptory a tím ke vzniku příjemného pocitu. Vareniklin má po vazbě na nikotinové receptory dva efekty:

 1. Částečně nikotinové receptory stimuluje, čímž dochází k mírnému uvolňování dopaminu. Tímto způsobem zmírňuje možné abstinenční příznaky.
 2. Obsazením receptorů brání vazbě nikotinu z cigarety. Díky tomu nemáte chuť na cigaretu a při kouření nedochází ke vzniku pocitu „odměny“.

Champix je bezesporu velkým přínosem v léčbě závislosti na nikotinu. Při jeho užívání se jen zřídka objevují nežádoucí příznaky. Lék má tak pouhé dvě pomyslné kaňky na jinak čistém štítu.

 • Champix je pouze na lékařský předpis.
 • Bohužel neúčinkuje u každého, k dosažení kýženého efektu potřebuje specifický nikotinový receptor α4/β2. Ten se u všech lidí nenachází.

Antidepresivum na závislost

Těžkým kuřákům také bývá předepisován bupropion. Lék, který byl dříve hojně využíván jako antidepresivum. Oproti Champixu někteří lékaři doporučují jeho kombinaci s nikotinovou substituční terapií. Bupropion je také na lékařský předpis a v porovnání s předešlým lékem má více nežádoucích účinků.

 • Nejzávažnějším nežádoucím účinkem je zvýšená náchylnost ke křečovým stavům, proto nesmí být nasazen epileptikům. Riziko epileptického záchvatu roste při současném požívání alkoholu, ten je v průběhu léčby zcela zakázán.
 • V průběhu léčby se mohou objevit epizody psychóz či delirium. Jedná se o závažné psychiatrické stavy.
 • Obecně je však bupropion odvykajícími kuřáky dobře snášen.

Nikotinová substituční terapie

Výhodou nikotinové substituční terapie je, že není vázána na lékařský předpis. Proto vám může pomoci i s odvykáním na vlastní pěst. Na dnešním trhu naleznete nikotin v mnoha lékových formách, mezi nejčastější patří:

 • žvýkačky,
 • náplasti,
 • spreje,
 • inhalátory.

Jednotlivé formy mají svá pro a proti. Relativní novinkou jsou inhalátory, které nejvíce napodobují zvýšení hladiny nikotinu v mozku. Tím vedou ke vzniku podobného pocitu jako při samotném kouření cigarety. Smyslem nikotinové substituční terapie je zabránit vzniku abstinenčních příznaků a udržovat určitou hladinu nikotinu v organismu. Ta je při vykouření cigarety významně zvýšena a místo příjemného pocitu se projeví mírné příznaky otravy nikotinem.

V odvykání nejste sami. Kromě vaší vůle, pomoci vašeho okolí a lékařů může ze zálohy přispěchat i farmakologická pomoc, která vás v boji proti závislosti nenechá na holičkách.

(holi)

Zdroj: http://www.cancer.org/healthy/stayawayfromtobacco/guidetoquittingsmoking/guide-to-quitting-smoking-help-phys-rx-drugs http://www.cancer.org/ healthy/stayawayfromtobacco/guidetoquittingsmoking/guide-to-quitting-smoking-types-of-nrt

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Cigareta pacientům s roztroušenou sklerózou rozhodně neprospívá

Cigareta pacientům s roztroušenou sklerózou rozhodně neprospívá

Kouření: situace s cigaretou

Kouření: situace s cigaretou

Tabák škodí! I srdci a krevnímu systému

Tabák škodí! I srdci a krevnímu systému

Kouření zažene stres jen zdánlivě

Kouření zažene stres jen zdánlivě

Kouříte jen příležitostně? I vy jste kuřáci

Kouříte jen příležitostně? I vy jste kuřáci

Pasivní kouření aneb Podlomené zdraví z tabákového kouře

Pasivní kouření aneb Podlomené zdraví z tabákového kouře
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Soutěž o školní sadu

Platnost: 1. 11. - 30. 11. 2018 Soutěž o školní sadu

V listopadové soutěži budeme hrát o školní sadu.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Láká vás vyzkoušet vodní dýmku? Pak pozor nejen na infekce!