hledat
 
 

Kuřáci, nejste v tom sami. S odvykáním vám pomohou i léky

Někdy ani ta nejsilnější vůle neobstojí proti silné závislosti na nikotinu. Obzvláště pokud bojujete se svým zlozvykem dočista sami. Přitom se na boj se závislostí můžete vyzbrojit. Využijte služeb nikotinové substituční terapie nebo silnějších léků, které vám pomůžou skoncovat se závislostí na tabáku.

Kuřáci, nejste v tom sami. S odvykáním vám pomohou i léky
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Zázrak začínající na CH

Lék obsahuje účinnou látku vareniklin. Ten se váže na nikotinové receptory v mozku, které jsou zodpovědné za vyplavení dopaminu – látky, která stimuluje centrum odměny v mozkové tkáni. Při kouření cigarety dochází k vazbě nikotinu na tyto receptory a tím ke vzniku příjemného pocitu. Vareniklin má po vazbě na nikotinové receptory dva efekty:

 1. Částečně nikotinové receptory stimuluje, čímž dochází k mírnému uvolňování dopaminu. Tímto způsobem zmírňuje možné abstinenční příznaky.
 2. Obsazením receptorů brání vazbě nikotinu z cigarety. Díky tomu nemáte chuť na cigaretu a při kouření nedochází ke vzniku pocitu „odměny“.

Champix je bezesporu velkým přínosem v léčbě závislosti na nikotinu. Při jeho užívání se jen zřídka objevují nežádoucí příznaky. Lék má tak pouhé dvě pomyslné kaňky na jinak čistém štítu.

 • Champix je pouze na lékařský předpis.
 • Bohužel neúčinkuje u každého, k dosažení kýženého efektu potřebuje specifický nikotinový receptor α4/β2. Ten se u všech lidí nenachází.

Antidepresivum na závislost

Těžkým kuřákům také bývá předepisován bupropion. Lék, který byl dříve hojně využíván jako antidepresivum. Oproti Champixu někteří lékaři doporučují jeho kombinaci s nikotinovou substituční terapií. Bupropion je také na lékařský předpis a v porovnání s předešlým lékem má více nežádoucích účinků.

 • Nejzávažnějším nežádoucím účinkem je zvýšená náchylnost ke křečovým stavům, proto nesmí být nasazen epileptikům. Riziko epileptického záchvatu roste při současném požívání alkoholu, ten je v průběhu léčby zcela zakázán.
 • V průběhu léčby se mohou objevit epizody psychóz či delirium. Jedná se o závažné psychiatrické stavy.
 • Obecně je však bupropion odvykajícími kuřáky dobře snášen.

Nikotinová substituční terapie

Výhodou nikotinové substituční terapie je, že není vázána na lékařský předpis. Proto vám může pomoci i s odvykáním na vlastní pěst. Na dnešním trhu naleznete nikotin v mnoha lékových formách, mezi nejčastější patří:

 • žvýkačky,
 • náplasti,
 • spreje,
 • inhalátory.

Jednotlivé formy mají svá pro a proti. Relativní novinkou jsou inhalátory, které nejvíce napodobují zvýšení hladiny nikotinu v mozku. Tím vedou ke vzniku podobného pocitu jako při samotném kouření cigarety. Smyslem nikotinové substituční terapie je zabránit vzniku abstinenčních příznaků a udržovat určitou hladinu nikotinu v organismu. Ta je při vykouření cigarety významně zvýšena a místo příjemného pocitu se projeví mírné příznaky otravy nikotinem.

V odvykání nejste sami. Kromě vaší vůle, pomoci vašeho okolí a lékařů může ze zálohy přispěchat i farmakologická pomoc, která vás v boji proti závislosti nenechá na holičkách.

(holi)

Zdroj: http://www.cancer.org/healthy/stayawayfromtobacco/guidetoquittingsmoking/guide-to-quitting-smoking-help-phys-rx-drugs http://www.cancer.org/ healthy/stayawayfromtobacco/guidetoquittingsmoking/guide-to-quitting-smoking-types-of-nrt

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Psychika nikotinem ošálená

Psychika nikotinem ošálená

Kouříte před dětmi? Škodíte jim víc, než tušíte!

Kouříte před dětmi? Škodíte jim víc, než tušíte!

Čína bojuje s kouřením lékařů

Čína bojuje s kouřením lékařů

Zákaz kouření snížil počet předčasně narozených dětí

Zákaz kouření snížil počet předčasně narozených dětí

Ve skupině přestanete kouřit snadněji než sami

Ve skupině přestanete kouřit snadněji než sami

Batolata a obézní děti poškozuje pasivní kouření více než ostatní

Batolata a obézní děti poškozuje pasivní kouření více než ostatní
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cílená biologická léčba