hledat
 
 

Kuřáci se vzdávají své závislosti nejčastěji kvůli zdraví a penězům

Kouření ohrožuje plíce, srdce, cévy a další části těla. Přesto je mnoho lidí neochotných se své závislosti vzdát. Někteří se o to ale přece jen pokusí. A co je nejčastějším důvodem, proč kuřáci cigaretu jednou provždy odloží? Již zmíněné zdraví a za ním následující finanční prostředky.

Kuřáci se vzdávají své závislosti nejčastěji kvůli zdraví a penězům
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Kuřáci kromě záchrany zdraví, či jeho posledních zbytků a také rodinného rozpočtu myslí i na další pozitiva, která díky rozhodnutí přestat kouřit získají:

  • Samotná závislost – pětina exkuřáků přiznává, že je obtěžovala samotná závislost, proto se rozhodli s cigaretami skončit.
  • Vliv rodiny – 10 procent exkuřáků své rozhodnutí nekouřit zdůvodnilo vlivem svých nejbližších.
  • Těhotenství – očekávané miminko bývá důvodem "típnutí" poslední cigarety. Je ale pravdou, že ženy často cigaretu odkládají, až když jsou o svém těhotenství plně přesvědčeny. A to i přesto, že je ze zdravotního hlediska nejvhodnější těhotenství naplánovat a s kouřením přestat již několik měsíců před ním. V praxi má však význam vzdát se tabáku v jakémkoliv týdnu těhotenství, a to čím dříve, tím lépe.
  • Děti – někteří exkuřáci považují svou nikotinovou abstinenci za pozitivní příklad pro své potomky.
  • Nepořádek – kouření samo o sobě s sebou přináší nejen zápach, ale i nečistoty v podobě popela, který se velmi lehce rozletí a následně usadí po celé domácnosti.
  • Motivace odměnou – může jít o výhru v soutěžích typu „přestaň a vyhraj“ pořádaných v rámci mezinárodního nekuřáckého dne, ale též firemní benefity za nekuřáctví či „domácí“ odměny ve formách oblíbených jídel, drobných dárků a podobně.
  • Předsevzetí– jedním z nejčastějších novoročních slibů bývá právě ona magická věta „Přestanu kouřit“. Z posledních statistik například vyplývá, že v prvním měsíci roku v letech 2008–2010 přestalo s kouřením 40 % z celkového počtu exkuřáků.

Celkově se podle odborníků snaží přestat až 70 procent kuřáků, okolo 40 procent to zkouší každý rok, avšak vzdát se závislosti se podaří jen jednomu až třem procentům. Zajímavým jevem je to, že mezi čerstvými exkuřáky je tradičně více žen než mužů, nicméně mezi těmi, kteří i po roce nekouří, je opakovaně více mužů než žen.

Pokusili jste se letos s nikotinovou závislostí skoncovat, ale (opět) to nevyšlo? Nezoufejte a učiňte další pokus. Na odvykání nebudete sami. Zeptejte se svého ošetřujícího lékaře na možnosti odvykání. Nejúčinnější formou podpory stále zůstávají speciální léky na předpis.

(lix)

Zdroj:
nichtraucher-zigaretten.de
www.szu.cz

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Kouření může za vrásky i za špatné hojení ran

Kouření může za vrásky i za špatné hojení ran

Psychika nikotinem ošálená

Psychika nikotinem ošálená

Solná jeskyně pomáhá i kuřákům

Solná jeskyně pomáhá i kuřákům

Přestat kouřit se vyplatí vždy

Přestat kouřit se vyplatí vždy

Výzva nejen dospívajícím: rozhýbejte se, skoncujete snáze s cigaretami!

Výzva nejen dospívajícím: rozhýbejte se, skoncujete snáze s cigaretami!

Nejen plíce, ale také dětské uši trpí, když kouříte!

Nejen plíce, ale také dětské uši trpí, když kouříte!
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba