hledat
 
 

Na snížení počtu kuřáků by stát příliš neprodělal

Od té doby, co tváří v tvář statistice a jasným vědeckým důkazů musel celý svět uznat, že kouření škodí zdraví, zuří mezi kuřáky a nekuřáky lítý intelektuální boj.

Na snížení počtu kuřáků by stát příliš neprodělal
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Zvyšování spotřební daně z cigaret prospívá státnímu rozpočtu i zdraví obyvatel

Od té doby, co tváří v tvář statistice a jasným vědeckým důkazů musel celý svět uznat, že kouření škodí zdraví, zuří mezi kuřáky a nekuřáky lítý intelektuální boj. Obhájci kouření tvrdí, že daně z cigaret a včasná úmrtí důchod si nárokujících kuřáků zachraňují státní rozpočet, zatímco odpůrci nikotinové závislosti argumentují výdaji na zdravotní péči o churavějící kuřáky.

Vyšší zdanění cigaret omezuje jejich spotřebu

O tom, zda a o kolik se má zvyšovat spotřební daň z cigaret, se také vedou vášnivé spory. Přestože ani všichni ekonomové nejsou zajedno, pravděpodobně rozumné a předvídatelné zvyšování spotřební daně státnímu rozpočtu prospívá. Zřejmě prospívá i zdravotnímu stavu obyvatel, protože podle údajů Světové banky je pravidelné zvyšování spotřební daně na cigarety nejúčinnějším opatřením, kterým může stát snížit spotřebu cigaret – především mezi mladými lidmi a nízkopříjmovými skupinami obyvatel.

Kouření škodí zdraví i státnímu rozpočtu

Přestože předčasně zemřelí kuřáci nepobírající státní důchod mohou erární kasu potěšit, celkový dopad kouření na veřejné finance je pravděpodobně negativní. Nemoci způsobené kouřením totiž zdaleka nepostihují jen důchodce a předčasná úmrtí na následky kouření se často týkají i lidí v produktivním věku. Podle údajů z Maďarska, na základě kterých byla před časem zpracována podrobná studie, v roce 2004 v této zemi předčasně zemřelo na následky kouření více než 22 tisíc lidí starších 35 let. Pasivní kouření pak předčasně připravilo o život další zhruba dva tisíce lidí. V uvedeném roce 2004 stálo kouření maďarskou státní pokladnu 1,6 miliardy eur, což představuje 1,7 % hrubého národního produktu.

Daně z cigaret netvoří velkou část rozpočtu

Přestože zdanění cigaret není malé, v celkových daňových příjmech většiny států netvoří podstatnou položku. Obecně jsou na příjmech ze zdanění cigaret více závislé méně rozvinuté evropské země. V roce 1999 tvořilo zdanění cigaret v Maďarsku 3 % všech daňových příjmů státu. V Polsku to bylo 7 %, v Turecku a na Ukrajině 11 %, v Rumunsku 12 %. Celkový dopad kouření na státní rozpočty bude tedy spíše negativní, i když se dosud nenašel ekonom, který by si dal tu práci a toto tvrzení v neprospěch kuřáků nezvratně dokázal.

(vek)

Zdroj: Cent Eur J Public Health 2007;15(3):122–126.

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Pasivní kouření škodí i v otevřeném prostoru

Pasivní kouření škodí i v otevřeném prostoru

Výsledky průzkumu: kouření v restauracích je jen doplněk

Výsledky průzkumu: kouření v restauracích je jen doplněk

Odvykat i hubnout zároveň je možné. A efektivní!

Odvykat i hubnout zároveň je možné. A efektivní!

Jít příkladem je účinnější než protikuřácké kampaně

Jít příkladem je účinnější než protikuřácké kampaně

Návrat k tabáku? Stačí jediná cigareta!

Návrat k tabáku? Stačí jediná cigareta!

Myslíte si, že lékař nepozná, že kouříte? Omyl!

Myslíte si, že lékař nepozná, že kouříte? Omyl!
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci