hledat
 
 

Naše kůže říká NE kouření!

Kůže je největší orgán lidského těla, a proto není nic zvláštního na tom, že kouření cigaret ovlivňuje kromě ostatního také ji. V mnoha případech kouření vyvolává pouze nezávažné problémy, které jsou spíše kosmetického rázu: stárnutí kůže a zvýšenou tvorbu vrásek.

Naše kůže říká NE kouření!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Kůže je největší orgán lidského těla, a proto není nic zvláštního na tom, že kouření cigaret ovlivňuje kromě ostatního také ji. V mnoha případech kouření vyvolává pouze nezávažné problémy, které jsou spíše kosmetického rázu: stárnutí kůže a zvýšenou tvorbu vrásek. Kouření ale může být také výrazným činitelem při vzniku závažných onemocnění, která výrazně poznamenají kvalitu života člověka.

Hnisavý zánět potních žláz

Onemocnění hidradenitis suppurativa je velice nepříjemné a bolestivé onemocnění, které se projevuje postižením potních žláz především v podpažní jamce. Studie zkoumající vztah kouření a této nemoci ukazují, že tento zánět postihuje mnohem častěji kuřáky než nekuřáky. Jak přesně kouření v tomto případě působí, je nejasné. Potní žlázy kuřáků ale vykazují změněnou funkci. Je také možno prokázat přítomnost složek tabáku v potu. Kuřákům se navíc hůře a pomaleji hojí rány.

Lupénka a záhadný vliv kouření

Množství výzkumů zkoumalo také vztah kouření a chronického kožního onemocnění lupénky. Ukázalo se, že mezi pacienty s lupénkou je kuřáků mnoho. Vliv kouření cigaret na kůži těchto pacientů ale není stále plně objasněn.

Rakovina kůže jako důvod, proč přestat?

Nejobávanější onemocnění vůbec je pravděpodobně rakovina. U kuřáků je bohužel i rakovina kůže nacházena častěji než u nekuřáků. Jedná se o rakovinu z dlaždicových buněk kůže. Riziko vzniku onemocnění stoupá úměrně s počtem vykouřených cigaret za den a také s délkou trvání pravidelného kouření. Důvodem, proč jsou kuřáci více ohroženi rakovinou, může být to, že kouření oslabuje imunitní systém. Co se týká maligního melanomu, nebyl nalezen žádný důkaz zvýšeného rizika vzniku tohoto typu rakoviny u kuřáků. Kouření ale negativně působí v případě, že člověk maligním melanomem již onemocněl. U kuřáků jsou častěji nacházeny metastázy a bohužel také přežívání pacientů-kuřáků je nižší než pacientů-nekuřáků.
Důvodů, proč přestat kouřit, je opravdu mnoho. Krásná hladká pleť bez vrásek a zdravá kůže celého těla tak může být další silnou motivací pro všechny kuřáky toužících zbavit se svého zlozvyku.

(tek)

Zdroj: Cutaneous Manifestations of Smoking - Jeffrey B Smith, Sidney B Smith - updated: Oct 2, 2009;
emedicine.medscape.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

34 tipů, jak zahnat chuť na cigaretu

34 tipů, jak zahnat chuť na cigaretu

Neplodnost způsobená kouřením je potvrzeným faktem!

Neplodnost způsobená kouřením je potvrzeným faktem!

Nebezpečná trojka v životě odvykajícího kuřáka

Nebezpečná trojka v životě odvykajícího kuřáka

Dostupnost cigaret znesnadňuje odvykání kouření

Dostupnost cigaret znesnadňuje odvykání kouření

Co prozradí kuřáka aneb Umíte skrýt svoji závislost?

Co prozradí kuřáka aneb Umíte skrýt svoji závislost?

Protikuřácké zákony napříč celým světem

Protikuřácké zákony napříč celým světem
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta