hledat
 
 

Nikotinová závislost může být horší než nelegální drogy

Označení kuřáka jako drogově závislého bývá často zlehčováno. Alespoň ve srovnání s konzumenty nelegálních drog. Přesto jsou cigarety na poli škodlivosti nelegálním drogám silným soupeřem. Podle lékařů totiž nikotinová závislost vzniká zdaleka nejrychleji.

Nikotinová závislost může být horší než nelegální drogy
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Kouření jako tolerovaná droga

Zatímco nelegální drogy, jako jsou heroin, marihuana nebo kokain, jsou veřejností odsuzovány, u kouření cigaret už takto jednoznačné stanovisko neexistuje. Kouření totiž lidé považují za něco zcela běžného, dovoleného. Cigarety lze koupit téměř všude a jednoduše, u nelegálních drog je třeba zapátrat po dealerovi a opatřit si je tajně. Přitom kouření cigaret má na svědomí daleko více životů než všechny ostatní drogy dohromady.

Nejrychlejší závislost? Na nikotinu

Ve výčtu obžaloby cigaret to není zdaleka vše, čím škodí. Kouření totiž také přechází nejrychleji v závislost. Zatímco u ostatních drog, zejména marihuany, nějakou dobu trvá, než se člověk stane závislým, u tabákových výrobků je tento proces podstatně kratší. Při kouření se totiž do krve uvolňuje nikotin, který v mozku způsobí vyplavení látky zvané dopamin. Ten pak ovlivňuje emoční centra a navozuje pocit blaženosti, přesně ten pocit, pro který ze začátku kuřáci chtějí další a další dávku nikotinu. Tabákové výrobky také mají daleko horší zdravotní následky. Zatímco například u pervitinu sice dochází k extrémní kazivosti zubů, při kouření cigaret se ke kazům přidávají navíc i nádorová onemocnění rtů a celé ústní dutiny, krku a v neposlední řadě i plic.

Samozřejmě to neznamená, že nelegální drogy jsou „lepší“ než cigarety. Je ale nutné uvědomit si, že zde může platit ono známé „pod svícnem bývá největší tma“. Tedy mylná myšlenka, že co je dovolené, nemůže být tak škodlivé. A právě to je v případě dostupnosti cigaret velký a společensky tolerovaný omyl. Moderní je nekouřit, tentokrát snad opravdu

Kromě snadné dostupnosti hrály ve prospěch tabákového průmyslu i reklama a benevolentní zákony. Cigarety a jejich kouření totiž byly ukazovány jako zcela normální součást života, a někdy dokonce jako stylová záležitost. Od poloviny 60. let 20. století však začíná „cigaretových“ reklam ubývat. V posledních letech je až na výjimky tento typ reklamy zcela zakázán. Navíc začínají přibývat protikuřácké zákony, nekuřácká veřejnost již nechce být obtěžována zápachem a kouřem z cigaret. Kouření se tak stává přežitkem a velmi nemoderní záležitostí.

(kam)

Zdroje:
ezinearticles.com
neuroanthropology.net

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 3

Čtěte také

Cigarety účinkují na každého jinak. Hůře třeba zrovna na vás

Cigarety účinkují na každého jinak. Hůře třeba zrovna na vás

Přestaňte kouřit – zbavíte se finančního stresu

Přestaňte kouřit – zbavíte se finančního stresu

Závislost na tabáku vzniká u dětí rychleji než u dospělých

Závislost na tabáku vzniká u dětí rychleji než u dospělých

Přestat kouřit se vyplatí vždy

Přestat kouřit se vyplatí vždy

Kuřákem od dětství?

Kuřákem od dětství?

Cigareta pomáhá zvládat stres. Zdraví ale škodí stále stejně

Cigareta pomáhá zvládat stres. Zdraví ale škodí stále stejně
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Poruchy srážlivosti krve