hledat
 
 

Oslavte Světový den bez tabáku tím, že přestanete kouřit

V pondělí 31. května nás čeká další Světový den bez tabáku, který Světová zdravotnická organizace vyhlašuje již od roku 1988. Slibuje si od něj především zvýšení povědomí o negativních dopadech užívání tabáku a vyburcování veřejnosti proti kouření.

Oslavte Světový den bez tabáku tím, že přestanete kouřit
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Světový den bez tabáku má každý rok jiné motto. Tím letošním je "Gender and Tobacco" a klade důraz na marketingové taktiky zaměřené na ženy. Světová zdravotnická organizace tento den využije k tomu, aby zviditelnila škodlivé vlivy tabákového marketingu a kouření na ženy a dívky.

Nebyl to Kolumbus, ale Nicot

Traduje se, že tabák se v Evropě rozšířil díky Kryštofu Kolumbovi. Jeho námořníci ho sice úspěšně vyzkoušeli, ale jak se zdá, hlavní podíl na rozšíření tabáku v Evropě má Jean Nicot, který pod dojmem, že tabák je léčivá rostlina ovlivňující řadu nemocí, s dovozem tabáku do Evropy začal. Dnes už je jasné, že opak byl pravdou. Tabák nejen neléčí, ale řadu vážných chorob dokonce způsobuje.

Kuřáci jsou ohrožený druh

Tabáková epidemie si v důsledku aktivního či pasivního kouření ročně vyžádá na celém světě 5,4 miliónu mrtvých. V České republice je kouření příčnou pětiny všech úmrtí. Ročně podle statistik v Česku zemře na následky kouření a nemocí spjatých s tímto zlozvykem asi 23 000 lidí.

Příčinou úmrtí kuřáků bývají především infarkty, nádorová a chronická plicní onemocnění, ale i další nemoci, včetně horšího stavu imunitního systému. Kuřáci ovšem svojí vášní zkracují život i nekuřákům. Jak říká paní doktorka Eva Králíková z poradny pro odvykání kouření: „Také pasivní kouření zabíjí, u nás řádově stovky osob ročně. Netýká se to jen lidí. I kočka nebo pes žijící v domácnosti kuřáka má kratší život než zvíře žijící v nekuřáckém prostředí.“

Chtěl bych přestat, ale nejde to

Řada kuřáků by ráda s kouřením přestala. Potíž je ale v tom, že si na nikotin, obsažený v tabákovém kouři, vypěstovali závislost. Pokud si cigaretu odepřou, chybí jim. Nemohou se zbavit touhy po cigaretě, nervozity, deprese a špatné nálady z toho, že ji nemají. Tento stav provází neschopnost se soustředit a odpočívat, podrážděnost, zvýšená chuť k jídlu a další nepříjemné tělesné příznaky. Výsledkem bývá obvykle opakovaný návrat k cigaretě.

Medicína je připravena pomáhat

Odborníci jsou připraveni těm, kteří to s odvykáním kouření myslí vážně, pomoci. Poradit může kterýkoliv lékař, odborná pomoc se však soustřeďuje do specializovaných poraden a center pro odvykání na tabáku. Svou malou troškou do mlýna se snaží přispět i naše stránky stop-koureni.cz.

(sin)

Zdroj: ČTK

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Kouříte? Máte velkou šanci, že vaše dítě začne také

Kouříte? Máte velkou šanci, že vaše dítě začne také

Chcete se zbavit závislosti na cigaretách? Zapomeňte i na doutníky

Chcete se zbavit závislosti na cigaretách? Zapomeňte i na doutníky

Protikuřácké zákony napříč celým světem

Protikuřácké zákony napříč celým světem

Očkování pro kuřáky

Očkování pro kuřáky

Kouříte? Nesvádějte bolesti hlavy na přemíru učení

Kouříte? Nesvádějte bolesti hlavy na přemíru učení

Kuřáci neuspěli v testu rozlišování chutí

Kuřáci neuspěli v testu rozlišování chutí
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Soutěž o hrnek se silikonovým páskem a víčkem.

Platnost: 1. 12. - 31. 12. 2018 Soutěž o hrnek se silikonovým páskem a víčkem.

V prosincové soutěži budeme hrát o hrnek se silikonovým páskem a víčkem.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Turistický průvodce aneb Co zabalit na cestu do Asie