hledat
 
 

Oslavte Světový den bez tabáku tím, že přestanete kouřit

V pondělí 31. května nás čeká další Světový den bez tabáku, který Světová zdravotnická organizace vyhlašuje již od roku 1988. Slibuje si od něj především zvýšení povědomí o negativních dopadech užívání tabáku a vyburcování veřejnosti proti kouření.

Oslavte Světový den bez tabáku tím, že přestanete kouřit
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Světový den bez tabáku má každý rok jiné motto. Tím letošním je "Gender and Tobacco" a klade důraz na marketingové taktiky zaměřené na ženy. Světová zdravotnická organizace tento den využije k tomu, aby zviditelnila škodlivé vlivy tabákového marketingu a kouření na ženy a dívky.

Nebyl to Kolumbus, ale Nicot

Traduje se, že tabák se v Evropě rozšířil díky Kryštofu Kolumbovi. Jeho námořníci ho sice úspěšně vyzkoušeli, ale jak se zdá, hlavní podíl na rozšíření tabáku v Evropě má Jean Nicot, který pod dojmem, že tabák je léčivá rostlina ovlivňující řadu nemocí, s dovozem tabáku do Evropy začal. Dnes už je jasné, že opak byl pravdou. Tabák nejen neléčí, ale řadu vážných chorob dokonce způsobuje.

Kuřáci jsou ohrožený druh

Tabáková epidemie si v důsledku aktivního či pasivního kouření ročně vyžádá na celém světě 5,4 miliónu mrtvých. V České republice je kouření příčnou pětiny všech úmrtí. Ročně podle statistik v Česku zemře na následky kouření a nemocí spjatých s tímto zlozvykem asi 23 000 lidí.

Příčinou úmrtí kuřáků bývají především infarkty, nádorová a chronická plicní onemocnění, ale i další nemoci, včetně horšího stavu imunitního systému. Kuřáci ovšem svojí vášní zkracují život i nekuřákům. Jak říká paní doktorka Eva Králíková z poradny pro odvykání kouření: „Také pasivní kouření zabíjí, u nás řádově stovky osob ročně. Netýká se to jen lidí. I kočka nebo pes žijící v domácnosti kuřáka má kratší život než zvíře žijící v nekuřáckém prostředí.“

Chtěl bych přestat, ale nejde to

Řada kuřáků by ráda s kouřením přestala. Potíž je ale v tom, že si na nikotin, obsažený v tabákovém kouři, vypěstovali závislost. Pokud si cigaretu odepřou, chybí jim. Nemohou se zbavit touhy po cigaretě, nervozity, deprese a špatné nálady z toho, že ji nemají. Tento stav provází neschopnost se soustředit a odpočívat, podrážděnost, zvýšená chuť k jídlu a další nepříjemné tělesné příznaky. Výsledkem bývá obvykle opakovaný návrat k cigaretě.

Medicína je připravena pomáhat

Odborníci jsou připraveni těm, kteří to s odvykáním kouření myslí vážně, pomoci. Poradit může kterýkoliv lékař, odborná pomoc se však soustřeďuje do specializovaných poraden a center pro odvykání na tabáku. Svou malou troškou do mlýna se snaží přispět i naše stránky stop-koureni.cz.

(sin)

Zdroj: ČTK

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Přestaňte kouřit. Tabák má negativní vliv na plodnost!

Přestaňte kouřit. Tabák má negativní vliv na plodnost!

Přestat kouřit a nepřibrat? Jde to

Přestat kouřit a nepřibrat? Jde to

Chudí lidé více kouří

Chudí lidé více kouří

Virtuální ordinace mají otevřeno 24 hodin – využijte toho

Virtuální ordinace mají otevřeno 24 hodin – využijte toho

Kuřáci, číhá na vás tuberkulóza!

Kuřáci, číhá na vás tuberkulóza!

První pomoc pro čerstvé nekuřáky

První pomoc pro čerstvé nekuřáky
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Hojení ran a diabetická noha