hledat
 
 

Předčasný porod díky cigaretám

Těhotné ženy, které přestanou s kouřením ještě v průběhu prvního trimestru, mají podobné riziko předčasného porodu a porodu dítěte s velmi nízkou hmotností jako ženy, které v těhotenství nikdy nekouřily.

Předčasný porod díky cigaretám
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Těhotné ženy, které přestanou s kouřením ještě v průběhu prvního trimestru, mají podobné riziko předčasného porodu a porodu dítěte s velmi nízkou hmotností jako ženy, které v těhotenství nikdy nekouřily. Potvrdily to výsledky nedávné vědecké studie, která analyzovala průběh téměř jednoho milionu těhotenství v jedenácti zemích.

Důležité je včas přestat

Předčasný porod a velmi nízká porodní váha novorozence jsou dva nejlépe zdokumentované důsledky kouření u těhotných žen. Riziko těchto problémů je ještě vyšší u starších žen, které v průběhu těhotenství kouří. Právě těmto ženám ve věku přes čtyřicet let a jejich dětem prospěje včasné zanechání kouření nejvíce.

Méně cigaret, zdravější miminko

Podle zmiňované studie svitla naděje na zdravější dítě i ženám, které sice v těhotenství kouřit nechtějí, ale rozloučit se s návykem jim nějakou dobu trvá. Ukazuje se, že přestat kouřit v těhotenství má každopádně smysl. Vědci zjistili, že žena, která zanechá kouření během prvního trimestru těhotenství, sníží riziko předčasného porodu o 31 %, a riziko narození dítěte s velmi malou porodní váhou dokonce o 53 %. Přestat s kouřením je však možné vždycky, nejen v prvním trimestru. Z výsledků studie také vyplynulo, že zanechání kouření až ve druhém trimestru rovněž sníží uvedená rizika, toto snížení je však již výrazně menší.

Pět klíčů k úspěchu

Přestat s kouřením není snadné v žádné situaci, těhotenství nevyjímaje. Avšak těhotná žena má pro zanechání kouření silnou motivaci – dítě, které je cigaretový dým nuceno vdechovat nejen nyní v těle své matky, ale také po narození, kdy pasivní kouření přináší další zdravotní problémy. Snaha vytvořit nekuřáckou domácnost pro své dítě může být dalším impulzem pro těhotnou ženu, který jí dodá chuť odvykat.

Podle odborníků jsou pro úspěch odvykání v těhotenství důležité především následující aspekty: odvykání podrobně naplánovat, získat podporu svého nejbližšího okolí, mluvit o odvykání se svým lékařem a získat odbornou pomoc, stále si připomínat důvod odvykání a především – nikdy to nevzdat.

(vek)

Zdroje:
http://www.medicalnewstoday.com/articles/158672.php
http://www.babycenter.com/0_quitting-smoking-during-pregnancy-five-keys-to-success_1405724.bc?page=2

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Naše kůže říká NE kouření!

Naše kůže říká NE kouření!

Návrat k tabáku? Stačí jediná cigareta!

Návrat k tabáku? Stačí jediná cigareta!

Protikuřácké zákony zachraňují životy

Protikuřácké zákony zachraňují životy

S cigaretou se bujné kštice nedočkáte

S cigaretou se bujné kštice nedočkáte

Kouření v autě ohrožuje řidiče i spolucestující

Kouření v autě ohrožuje řidiče i spolucestující

Dámy, chcete dlouhý život? Uhaste cigaretu ještě před třicítkou!

Dámy, chcete dlouhý život? Uhaste cigaretu ještě před třicítkou!
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Soutěž o školní sadu

Platnost: 1. 11. - 30. 11. 2018 Soutěž o školní sadu

V listopadové soutěži budeme hrát o školní sadu.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Polévka s vůní orientu: jak si připravit domácí Pho Bo