hledat
 
 

Příklady táhnou – neučte své děti kouřit

Málokterý rodič by chtěl, aby jeho začalo kouřit. Produkty kouření vážně poškozují zdraví a závislost na cigaretách a tabáku obecně zatěžuje jak organismus, tak peněženku.

Příklady táhnou – neučte své děti kouřit
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Málokterý rodič by chtěl, aby jeho začalo kouřit. Produkty kouření vážně poškozují zdraví a závislost na cigaretách a tabáku obecně zatěžuje jak organismus, tak peněženku. Výsledky několika studií ukázaly, že nekuřáctví u dětí významně podporuje přístup rodičů ke kouření. Ukázalo se, že děti rodičů-nekuřáků, a to včetně exkuřáků, mají oproti dětem kuřáků až trojnásobně nižší riziko, že propadnou závislosti na tabáku.

I kuřák může dítě chránit

Mnoho dospělých se s kouřením snaží přestat, a ono to nejde. Pokud se trápíte, že jste tím pádem pro své děti špatným vzorem, neházejte flintu do žita. Děti si všímají celkového chování dospělého, nejen kuřáctví nebo nekuřáctví. I pokusy přestat kouřit prováděné v přítomnosti dítěte a jejich výsledky jsou pro děti dobrým zdrojem poznání, co je kuřáctví zač a jaká přináší úskalí.

Malé desatero proti kuřáctví dětí

Ať jste kuřák, nebo nekuřák, můžete své děti vychovávat tak, aby kuřáctví nepropadly. Aktivní přístup je potřebný již proto, že současné reklamní kampaně tabákových koncernů jsou zaměřeny především na děti a dospívající.

Pomoci vám mohou následující body:

  1. Nezačínejte s kouřením, a pokud jste kuřáky, přestaňte kouřit. Jak je uvedeno výše, děti nekuřáků mají nižší riziko, že budou kuřáky.
  2. Jste-li kuřáci, sdílejte spolu s dětmi své snahy přestat kouřit. Ať děti vidí, že přestat kouřit může být velmi těžké a že je dobré si kouření rozmyslet, než vznikne návyk.
  3. Udržujte nekuřácký domov. Nekuřácký domov také snižuje riziko, že děti začnou kouřit, bez ohledu na to, zda kouří rodiče. Navíc to znesnadňuje kouření.
  4. Řekněte svým dětem, že nechcete, aby kouřily, a že budete zklamaní, pokud s tím začnou. Ukážete tak, že vám není otázka kuřáctví vašich dětí lhostejná.
  5. Poukazujte na okamžité zdravotní důsledky kouření. Děti potřebují vidět okamžité účinky, jako je kašel, horší fyzická kondice, žluté nehty a lámavé vlasy. Dlouhodobá rizika jako rakovina plic jsou pro ně sci-fi.
  6. Vyveďte děti z omylu, že kouří každý. Podle některých studií se děti mylně domnívají, že kouří více než polovina lidí, tj. že jako kuřáci jdou s davem. Nikoli. Kouří jen cca 25 procent dospělých a 17 procent dětí.
  7. Ukažte dětem nástrahy reklam. To platí nejen pro cigarety. Děti by měly vědět, že reklama chce hlavně prodat zboží, bez ohledu na důsledky.
  8. Pozor na kuřáctví ve škole. Ve škole a jejím blízkém okolí by nemělo být dovoleno kouřit.
  9. Zajímejte se o výuku ohledně rizik kuřáctví. Dozvídají se vaše děti ve škole, jaká jsou rizika kouření a jak se kuřáctví bránit?
  10. Pomozte dítěte přestat kouřit. Je-li vaše dítě kuřákem, podporujte ho v nekuřáctví.

(zak)

Zdroj: no-smoking.org

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Odvykejte pomocí chytrých telefonů: tipy na užitečné aplikace

Odvykejte pomocí chytrých telefonů: tipy na užitečné aplikace

Může kouření vyvolat depresi? Podle vědců ano

Může kouření vyvolat depresi? Podle vědců ano

Kuřákům pomáhá motivace, nikoliv odsuzování

Kuřákům pomáhá motivace, nikoliv odsuzování

Američané přicházejí s novou protikuřáckou kampaní, výrobci tabáku mají obavy

Američané přicházejí s novou protikuřáckou kampaní, výrobci tabáku mají obavy

Páni kuřáci, pozor na poruchy erekce!

Páni kuřáci, pozor na poruchy erekce!

Jak zvládnout dlouhou cestu autobusem… bez cigaret

Jak zvládnout dlouhou cestu autobusem… bez cigaret
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Křečové žíly