hledat
 
 

Protikuřácké zákony zachraňují životy

Na samém konci 19. století začaly továrny chrlit do světa cigarety ve velkém, čímž se odstartovala jedna z největších epidemií lidstva, která přetrvává dosud, tedy kouření.

Protikuřácké zákony zachraňují životy
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Na samém konci 19. století začaly továrny chrlit do světa cigarety ve velkém, čímž se odstartovala jedna z největších epidemií lidstva, která přetrvává dosud, tedy kouření. Teprve v polovině 20. století začaly být známy jeho negativní dopady na lidské zdraví. Protože se ukázalo, že i pasivní kouření významně škodí, začaly státy své občany chránit pomocí protikuřáckých zákonů. Přinesla tato ustanovení očekávané ovoce?

Nikdy jste nekouřili? Přesto vás může cigareta zabít!

Snahou protikuřáckých zákonů je omezení kouření na veřejných místech, jako jsou pracoviště, restaurace a bary, autobusové zastávky a podobně. Může to znít děsivě, ale je skutečně prokázáno, že vdechováním „cizího kouře“ lze onemocnět rakovinou nebo dostat srdeční infarkt. A právě na infarkt myokardu se nyní zaměřují mnohé studie, které volají do světa téměř shodně: počty infarktů se zavedením protikuřáckých infarktů klesají!

Italové hlásí úspěch

Například v Itálii začal platit zákaz kouření v kavárnách, barech, diskotékách, restauracích a na úřadech v roce 2005. Tamější vědci zkoumali výskyt náhlých srdečních příhod 5 let před zavedením tohoto opatření a 1 rok po něm. Ve skupině lidí mezi 35 a 64 lety věku klesl počet akutních srdečních onemocnění o neuvěřitelných 11,2 %, ve věkové kategorii 65–74 let o 7,9 %. U osob, jejichž stáří je mezi 75 a 84 lety, k žádným podobným změnám nedošlo. Tato skutečnost se vysvětluje tím, že starší lidé tráví většinu času doma, a nejsou tedy ovlivněni pasivním kouřením.

Infarkty klesají i v ostatních zemích

K podobným závěrům došli i vědci z amerického Lékařského institutu, kteří porovnávali výsledky 11 studií zabývajících se dopady zákazu kouření na veřejných místech v USA, Itálii, Skotsku a Kanadě na zdraví nekuřáků. Procenta poklesu počtu srdečních infarktů se sice v jednotlivých zemích různí, vždy je však jasně patrná klesající tendence.

Kouření působí neblaze na všechny orgány lidského těla. Mnozí kuřáci si jsou tohoto faktu vědomi, a přesto kouří dál. To jim ale rozhodně nedává právo na to, aby svým zlozvykem ohrožovali zdraví ostatních. Tam, kde nestačí lidské svědomí, dnes nastupují protikuřácké zákony. A ty naštěstí slaví úspěch.

(veri)

Zdroj: http://www.sciencedaily.com/releases/2008/02/080211172539.htm
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/americka-studie-potvrzuje-efektivitu-protikurackych-zakonu/402914&id_seznam=5148
http://cs.wikipedia.org/wiki/Zákaz_kouření

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Zlozvyky "zasloužilých" kuřáků odnášejí především nekuřáci

Zlozvyky

Cigarety lámou ženská srdce více než mužská

Cigarety lámou ženská srdce více než mužská

Opravdu víte, kolik platíte za svoji závislost?

Opravdu víte, kolik platíte za svoji závislost?

Alternativní způsoby, jak přestat kouřit

Alternativní způsoby, jak přestat kouřit

Cesta k nekuřáctví může vést přes obchod s hračkami

Cesta k nekuřáctví může vést přes obchod s hračkami

První pomoc pro čerstvé nekuřáky

První pomoc pro čerstvé nekuřáky
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cílená biologická léčba