hledat
 
 

Psychika nikotinem ošálená

Závislost na nikotinu. Stav, ke kterému se drtivá většina kuřáků propracuje, a který si dokonce vysloužil i své "čestné" místo v Mezinárodní klasifikaci nemocí. Jak ale ve skutečnosti vzniká?

Psychika nikotinem ošálená
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

?

Diagnóza F17

Závislost na nikotinu je stav, při kterém je člověk nucen kouřit i přesto, že má alespoň částečné znalosti o zdravotních následcích svého jednání. Jak by se mohlo z laického pohledu zdát, nejde o nedostatek vůle nebo o poruchu osobnosti, ale o progresivní, chronické a opakující se onemocnění. V Mezinárodní klasifikaci nemocí mu patří diagnóza F17, tedy onemocnění, které je psychického rázu. Přesto však je možné si na nikotin vypěstovat i závislost fyzickou.

Psychika hraje prim

Závislost na nikotinu nejprve začíná jako psychická, resp. psychosociální záležitost. Tak se projevuje zejména potřebou mít v ruce cigaretu, hrát si s ní. Jedná se tedy o závislost na cigaretě jako takové bez ohledu na to, jaké účinky vyvolává. Za všechno může nikotin, přírodní alkaloid, který je v tabáku obsažen. Nikotin se totiž v mozku váže na nikotinové receptory a spouští mechanismus, při kterém je také uvolňována látka zvaná dopamin. Ten pak v emočních centrech mozku vyvolá příjemný pocit. A protože je pro lidské tělo pocit uspokojení velmi návykový, rychle si na cigarety zvykne.
Proto pak lidský mozek svůj přísun „uspokojení“ pravidelně vyžaduje, protože jinak by mu hrozily abstinenční příznaky z nedostatku nikotinu. Nikotin je totiž z těla vylučován, což způsobuje, že hladina dopaminu klesá a s ní ustupuje i opojný pocit. Časem si ale mozek na dávku nikotinu zvykne, otupí (vzniká tak tolerance na nikotin) a vyžaduje stále větší a větší dávky. Nakonec už kuřák nekouří proto, aby mu bylo lépe, ale proto, aby se přestal cítit hůře. Jednoduše řečeno, aby neprožíval abstinenční příznaky. Tím se už závislost stává fyzickou.

Fyzická závislost je ale paradoxně daleko lépe léčitelná než závislost psychická. Přesto je ale třeba, aby při procesu odvykání spolupracovali jak odborníci na fyzickou závislost, tak i psychologové, kteří dokážou kuřáka správně motivovat. Jen tak může být odvykání úspěšné.

(kam)

Zdroje:
www.ehealthmd.com
www.scientificpsychic.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Kuřáci spí vlivem nikotinu i přes den

Kuřáci spí vlivem nikotinu i přes den

Cigarety lákají ženy více než muže!

Cigarety lákají ženy více než muže!

Bude vaše dítě kouřit? To záleží i na vás!

Bude vaše dítě kouřit? To záleží i na vás!

Jak se vám sportuje s cigaretou?

Jak se vám sportuje s cigaretou?

43 karcinogenů, prosím!

43 karcinogenů, prosím!

Nikotin potlačuje pocity zlosti a hněvu

Nikotin potlačuje pocity zlosti a hněvu
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Arabské trhy aneb Skrytá rizika číhající na turisty