hledat
 
 

Rakovina „nadržuje“ mužům

Až dosud jsme si mysleli, že příroda je ke kuřákům relativně spravedlivá. Kdo hodně kouří, propracuje se s vysokou pravděpodobností k rakovině a jiným onemocněním.

Rakovina „nadržuje“ mužům
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Až dosud jsme si mysleli, že příroda je ke kuřákům relativně spravedlivá. Kdo hodně kouří, propracuje se s vysokou pravděpodobností k rakovině a jiným onemocněním plic bez ohledu na rasu, pohlaví, majetek nebo společenské postavení. Studie na dvojčatech však matku přírodu přistihly při neférovém nadržování: přinejmenším mezi muži a ženami existují značné vrozené rozdíly, které předurčují jejich náchylnost k rozvoji vážných plicních onemocnění.

Ženy jsou zranitelnější

Jakkoli se nám to nemusí líbit, ženy jsou v některých ohledech skutečně křehčí a zranitelnější než muži. Alespoň co se účinků tabákového dýmu týče. Švédští vědci vyšetřili přes 40 tisíc párů dvojčat-kuřáků starších čtyřiceti let. Speciálně je zajímali ti kuřáci, kteří si ve svém věku již stihli vypěstovat chronickou bronchitidu (zánět průdušek) nebo emfyzém (rozedmu plic). Z výsledků studie mimo jiné vyplynulo, že ženy-kuřačky mají ke vzniku plicního onemocnění větší vrozené predispozice než muži.

O náchylnosti k onemocnění rozhodují geny

Protože ne každý silný kuřák se dopracuje během svého života k vážnému plicnímu onemocnění, a naopak někteří vyznavači jedovatého dýmu se dožívají poměrně požehnaného věku, je zřejmé, že kromě škodlivého faktoru kouření se na rozvoji plicních chorob musí podílet i vrozené genetické rozdíly.

Chronická bronchitida a plicní emfyzém jsou hlavním příznakem onemocnění, které lékaři nazývají „chronická obstrukční plicní nemoc“. Jedná se o závažné onemocnění, které postupně a nevratně poškozuje plicní tkáň. V současné době patří tato choroba mezi pět nejčastějších příčin úmrtí na celém světě a zároveň se podílí na vzniku dalších onemocnění, například srdečního selhání.

Samozřejmě stále platí, že hlavním rizikovým faktorem pro vznik chronické obstrukční plicní nemoci je kouření. Přesto podle nových poznatků švédských vědců rozhodují o vzniku těchto onemocnění ze 40 % naše geny. Zhruba 14 % těchto genů má nějakou spojitost s kouřením.

(vek)

Zdroj: http://www.medicalnewstoday.com/articles/141163.php

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Štastné a veselé vánoce!

Štastné a veselé vánoce!

Kuřákům pomáhá motivace, nikoliv odsuzování

Kuřákům pomáhá motivace, nikoliv odsuzování

Zkuste přestat kouřit na dovolené

Zkuste přestat kouřit na dovolené

Chcete zhubnout? NEKUŘTE!

Chcete zhubnout? NEKUŘTE!

12 rad pro kuřáky, kteří právě "típli" poslední cigaretu

12 rad pro kuřáky, kteří právě

I kuřák se může stát obětí pasivního kouření

I kuřák se může stát obětí pasivního kouření
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Pneumokoková infekce a očkování