hledat
 
 

Smutný konec tvrdých kovbojů

Divoká panenská příroda. Hory. Ostře řezané rysy, kůň, laso a kovbojský klobouk. V koutku úst ležérně položená cigareta a uhrančivé oči. Obrázek kovbojů z reklamy na cigarety.

Smutný konec tvrdých kovbojů
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Divoká panenská příroda. Hory. Ostře řezané rysy, kůň, laso a kovbojský klobouk. V koutku úst ležérně položená cigareta a uhrančivé oči. Obrázek kovbojů z reklamy na cigarety. Neodolatelní, řeknete si možná. Ale jejich konec zas tak lákavý nebyl. Všichni zemřeli na rakovinu plic.

Postavička kovboje se v reklamách na cigarety objevila poprvé v roce 1954. V hlavách marketingových ředitelů ale našla místo již o 5 let dříve. Jako inspirace jim posloužil skutečný texaský kovboj a ranger Clarence Hailey Long, který se v roce 1949 objevil ve fotoseriálu časopisu LIFE o rančerském životě na americkém západě.

Základem kampaně pak byla postava kovboje s cigaretou v ústech stojícího nebo jedoucího na koni na popředí drsné hornaté krajiny. Měla takový úspěch, že prodej cigaret značky, kterou propagoval, rázem stoupl. Všichni muži se snažili být jako on, všem ženám se při pohledu do jeho očí podlamovala kolena.

Muži s lasem – a cigaretou

Mezi nejznámější představitele kovbojů-kuřáků patřili Don McLaren, David McLean a Dick Hamer. Všechny, kromě účinkování v reklamě a zálibě v kouření, spojovala i jiná věc. Všichni zemřeli na rakovinu plic, která se u nich vyvinula jako následek nezřízeného holdování tabáku. Nejvíce se z nich ale proslavil David McLean.

David McLean se narodil 19. 5. 1922. Začátkem šedesátých let se mu podařilo získat roli kovboje v reklamě na tabákové výrobky. V té vydržel několik let, než se jeho postoj ke kouření zcela změnil. V roce 1971, kdy mu bylo 51 let, dokonce svědčil ve prospěch boje proti kouření. To ovšem jeho bývalý zaměstnavatel nemohl nechat bez povšimnutí a popřel, že by se David McLean objevil v reklamě na jeho cigarety. McLean si to ovšem nenechal líbit a celý proces skončil uznáním tabákové společnosti, že McLean sice v reklamách účinkoval, nebyl však oním opravdovým „Kovbojem“. David McLean pak i přes zdravotní komplikace způsobené kouřením (rozedma a rakovina plic) bojoval proti tabáku až do své smrti v roce 1995.

Kovboj přežívá už jen v Japonsku

Reklamní kampaň s kovbojem byla poté na území Spojených států v roce 1999 ukončena. Přesto ale dále až donedávna běžela v takových zemích, jako je například sousední Německo nebo Česká republika. Dodnes se kovboj s cigaretou v ústech používá pro propagaci kouření v Japonsku.

(kam)

Zdroj: www. wikipedia.org, cancer.about.com, www.allvoices.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Cigareta pacientům s roztroušenou sklerózou rozhodně neprospívá

Cigareta pacientům s roztroušenou sklerózou rozhodně neprospívá

Stáří bez cigaret aneb Recept na dlouhý život

Stáří bez cigaret aneb Recept na dlouhý život

Očkování pro kuřáky

Očkování pro kuřáky

Bolí vás nohy? Kouření způsobuje také onemocnění dolních končetin…

Bolí vás nohy? Kouření způsobuje také onemocnění dolních končetin…

I několik málo cigaret denně může zabít

I několik málo cigaret denně může zabít

Kuřácké prostředí ohrožuje psy. Hrozí jim rakovina plic

Kuřácké prostředí ohrožuje psy. Hrozí jim rakovina plic
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cílená biologická léčba