hledat
 
 

Tabák své konzumenty láká v mnoha podobách

Cigarety tvoří největší podíl továrně vyráběných tabákových výrobků na světě, 96 % celkového odbytu. Existují ale i jiné tabákové výrobky, které jsou v některých zemích populárnější než cigarety.

Tabák své konzumenty láká v mnoha podobách
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Cigarety tvoří největší podíl továrně vyráběných tabákových výrobků na světě, 96 % celkového odbytu. Existují ale i jiné tabákové výrobky, které jsou v některých zemích dokonce upřednostňovány před cigaretami. Například v Indonésii kouří místní obyvatelé takzvaný kretek. V Indii je velmi populární žvýkací tabák.

V dnešní době ekonomické globalizace se regionální formy tabákových výrobků šíří po celém světě. Mnohdy přináší kuřákům klasických cigaret nové zážitky s pečetí exotiky. Z pohledu vzniku závislosti a zdravotních rizik spojených s kouřením ale nic nového nepřináší.

Když tabák nehoří

Takzvaný bezdýmný tabák je obvykle konzumován ústní či nosní cestou. Bezdýmným tabákovým výrobkem je například šňupací tabák, jehož užívání má tradici hlavně na území Evropy. Tabák je šňupán a vstřebává se přes sliznici nosní dutiny. Dnes je užívání tohoto typu tabáku na ústupu. Celosvětově oblíbený je takzvaný "moist snuff" neboli vlhký šňupec. Jedná se o papírové pytlíčky naplněné drceným tabákem, které se vkládají do úst mezi dáseň a tvářovou sliznici. Tento typ výrobku je někdy nazýván také snus. Žvýkací tabák je další formou bezdýmného tabáku. Je nabízen ve formě past či drcených směsí. Někdy je také nazýván plivacím tabákem, protože uživatelé vyplivují směs slin a utvořených tabákových šťáv. Bezdýmné formy tabáku způsobují zdravotní problémy a vyvolávají závislost na tabáku stejně jako tabák, který se kouří!

Kouření cigaret a doutníků

Továrně vyráběné cigarety jsou populární po celém světě. Jedná se o rozřezaný tabák, ke kterému jsou pro různé specifické vlastnosti přidány ještě stovky dalších chemických látek. To vše je zabaleno v cigaretovém papírku a doplněno filtrem z acetátu celulózy. Doutníky jsou vyráběny z fermentovaného tabáku obaleného tabákovým listem. Tabák upravený fermentací a dalšími procedurami obsahuje vysoké koncentrace rakovinotvorných látek. Koncentrace jedů a dráždivých látek v doutnících je vyšší než v cigaretách.

Bidis a kretek

Takzvaný bidis se skládá z malého množství vloček tabáku usušeného na slunci. Tabák se balí do listů rostlin temburni nebo tendu a následně je vše ovázáno tkanicí. I přes malou velikost tohoto tabákového výrobku se při jeho kouření uvolňuje více dehtu i oxidu uhelnatého než při spalování cigaret. Bidis je populární po celé jižní Asii, a v Indii je dokonce nejčastěji konzumovaným tabákovým výrobkem vůbec. Kretek je cigareta s příchutí hřebíčku, široce užívaná v Indonésii. Kyselina hřebíčková neboli eugenol, obsažený v těchto cigaretách, má anestetické účinky a dovoluje tak hlubší vdechy kouře. Silnější inhalace znamená vyšší nebezpečnost.

Všechny tabákové výrobky škodí

Kouření cigaret, doutníků i méně známých exotických cigaret lidskému zdraví zkrátka neprospívají. Bez zdravotních rizik ale není ani užívání bezdýmných forem tabáku.

(tek)

Zdroj: www.tobaccoatlas.org

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Tour Nordic Walking 2011- podaří se vytvořit rekord?

Tour Nordic Walking 2011- podaří se vytvořit rekord?

Kouření dětí a dospívajících – proč vlastně začínají?

Kouření dětí a dospívajících – proč vlastně začínají?

Už pět cigaret denně může způsobovat migrénu!

Už pět cigaret denně může způsobovat migrénu!

Plánujete miminko? Měla byste přestat kouřit!

Plánujete miminko? Měla byste přestat kouřit!

Slavní s cigaretou ovlivňují mladé lidi – bohužel negativně

Slavní s cigaretou ovlivňují mladé lidi – bohužel negativně

Průměrnou ženu připraví kouření o 14,5 roku života

Průměrnou ženu připraví kouření o 14,5 roku života
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Osteoporóza a jak jí předcházet