hledat
 
 

Vhodná doba k odvykání kouření? Stanovte svůj „velký den“!

Na světě zemře každých 8 vteřin jeden člověk na nemoci spojené s kouřením. Než dočtete tento článek, tabák si tak vyžádá pár desítek dalších obětí. Zbavte se proto kuřáckého návyku co nejdřív. V odvykání velmi pomáhá volba vlastního „dne D“ – výběr vhodné doby totiž tvoří polovinu úspěchu.

Vhodná doba k odvykání kouření? Stanovte svůj „velký den“!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Některé neúspěšné pokusy přestat kouřit vyplývají z volby nevhodného životního období pro odvykání. Pokud je váš život hektický, zřejmě pro tento krok nikdy nenastane úplně ideální doba. V takovém případě si vyberte období, kdy se vliv stresujícího prostředí alespoň trochu zmírní. V odvykání kouření totiž platí skutečnost, že nikdy není pozdě. Mnoha odvykajícím kuřákům tak pomáhá stanovení pomyslného „dne D“. Ačkoliv se na první pohled může jednat o naprostou maličkost, pečlivé naplánování tohoto data je základem úspěchu. Může se jednat o narozeniny vaše nebo partnera, o Nový rok nebo symbolicky o Světový den bez tabáku, tedy 31. květen. Vhodným výběrem je také dovolená nebo doba akutního onemocnění, pro které může být komplikací právě kouření.

Kdy nebývá správný čas

Odvykání nezahajujte v období zvýšeného psychického stresu. Boj proti kuřáckému zlozvyku v náročné životní etapě totiž bývá předem odsouzený k nezdaru. Jedná se zejména o dobu nadměrného pracovního vytížení, významné životní události (svatba, závěrečné zkoušky, úmrtí v rodině) nebo odloučení od rodiny a přátel. Pokud ale vaši blízcí nebo rodinní příslušníci také holdují kuřáctví, doba bez jejich společnosti se naopak stává vhodnou situací pro zahájení odvykání. Velkou hrubkou také bývá skoncovat s tabákem těsně před nástupem na dovolenou. Přípravy na odjezd a vyřizování posledních pracovních povinností totiž nepředstavují pro čerstvého nekuřáka ideální prostředí.

Ženy to mají těžší 

Kanadští lékaři přicházejí se zajímavou teorií. Ženy, které chtějí úspěšně přestat kouřit, by měly naplánovat odvykání podle svého menstruačního cyklu. Alespoň to vyplývá z jejich nového výzkumu.

  • Podle vědců sice kouří větší počet mužů, ženy se však tohoto zlozvyku vzdávají obtížněji. Důvodem může být větší závislost na nikotinu.
  • Výzkum provedený na 13 ženách totiž ukazuje, že cigarety aktivují více center „touhy po cigaretě“ během folikulární fáze menstruačního cyklu. Naopak po začátku ovulace dochází k aktivaci pouze jednoho z těchto míst.
  • Období mezi ovulací a počátkem menstruace by tak u žen mohlo být klíčem k úspěchu v odvykání kouření.

Výsledky je však třeba brát s rezervou. Samotní výzkumníci říkají, že je potřeba tuto domněnku ověřit na větším populačním vzorku.

Nezatracujte pomocnou ruku

A proč nezačít s odvykáním kouření právě teď? Skutečnost, že jste dočetli tento článek do konce, ukazuje, že o životě bez cigaret alespoň uvažujete. Pokud se bojíte odvykat na vlastní pěst, neváhejte a navštivte lékaře, který vám jistě nabídne pomocnou ruku. Pamatujte, že v České republice v důsledku kouření každý den zemře 65 lidí. Týdně jde o 500 lidí a ročně o 23 000 osob. Neexistuje žádný rozumný důvod, proč byste mezi ně měli patřit i vy.

(holi)

Zdroje:
http://quitsmoking.about.com
www.webmd.com
www.cbsnews.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

30 Kč za zdraví – zdá se vám to příliš?

30 Kč za  zdraví – zdá se vám to příliš?

Děti kuřáků jsou častěji nemocné

Děti kuřáků jsou častěji nemocné

Nekouřit se vyplatí, nejen finančně

Nekouřit se vyplatí, nejen finančně

Za depresivními stavy se může skrývat závislost na nikotinu

Za depresivními stavy se může skrývat závislost na nikotinu

Zapálíte si jen občas? I vy můžete být závislí!

Zapálíte si jen občas? I vy můžete být závislí!

Výsledky průzkumu: kouření v restauracích je jen doplněk

Výsledky průzkumu: kouření v restauracích je jen doplněk
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Hojení ran a diabetická noha