hledat
 
 

Za každý den bez tabáku vám tělo poděkuje

Ministerstvo zdravotnictví varuje: kouření ucpává tepny a způsobuje infarkt a mrtvici. Nápis na krabičkách cigaret není výmyslem, ale krutou pravdou. Na choroby srdce a cév spojené s tímto zlozvykem zemře ročně asi 7 000 občanů naší země – to je skoro 20 lidí každý den!

Za každý den bez tabáku vám tělo poděkuje
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Cigareta – nepřítel srdce

Kouření způsobuje poškozování cévní výstelky, což vede ke vzniku kornatění tepen (ateroskleróze). Na vině není samotný nikotin, ale stovky dalších látek, které jsou obsaženy v modravém kouři. S každou další zkonzumovanou cigaretou se zvyšuje riziko vzniku závažných chorob kardiovaskulárního aparátu. Kouření se tak pozvolna stává časovanou bombou, u níž netušíte, která cigareta se může stát vaší poslední.

Típněte to včas

Česká republika se pyšní jednou z celosvětově nejlepších péčí o pacienty s chorobami kardiovaskulárního aparátu. Nejspíše i díky tomu zemře ročně „jenom“ 7 000 kuřáků na choroby srdce a cév. Přitom recept na to, jak snížit tento počet úmrtí, je velice jednoduchý: zanechat kouření!

  • S uhašením poslední cigarety riziko vzniku chorob kardiovaskulárního systému velmi rychle klesá a již za rok se sníží o 50 %. Za 15 let nekouření se toto nebezpečí zmenší až na úroveň populace nekuřáků.
  • Bývalí milovníci tabáku mají snížený výskyt úmrtí spojených se srdečními chorobami až o 30 % oproti těm, kteří se cigaret nevzdali.
  • I pokud jste nějakou chorobu srdečně-cévního aparátu prodělali, snížíte zanecháním kouření riziko náhlé srdeční smrti a dalších komplikací o 50 %.
  • Čím těžší jste kuřáci, tím výraznější efekt zanechá odvykání tabáku na vašem srdci a cévách.

Statistiky hovoří jasně: zanechání kouření výrazně zlepšuje vyhlídky na dlouhý a kvalitní život, ať už jste nějakou tu srdeční příhodu prodělali, nebo stále čekáte na onu osudnou cigaretu.

Fenomén jménem pasivní kouření

Zatímco jiné státy Evropské unie již úspěšně vytlačily kouření z restaurací a veřejných míst, v České republice se zatím podobného úspěchu dosáhnout nepodařilo. Přitom právě v uzavřených prostorách nabývá význam pasivního kouření hrozivých rozměrů. I když je nebezpečí vzniku karcinomu plic a dalších nádorů menší, u pasivního kouření dosahuje riziko postižení srdce a cév 80–90% rizika jako u aktivních kuřáků! Jedinou ochranou lidí v restauracích je tak rozdělení na kuřáckou a beztabákovou část, což je podobně účinné jako rozdělení plaveckého bazénu na část s teplou a se studenou vodou.

Tabák organismu nijak neprospívá a kromě zvýšeného rizika nádorového bujení dochází i ke značně vyššímu výskytu chorob kardiovaskulárního aparátu. Pokud jste odhodláni začít zdravější život bez cigaret, neváhejte a kontaktujte svého lékaře, který vám zajisté rád pomůže. 

(holi)

Zdroj: www.nhlbi.nih.gov

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Děti jsou pro tabákový průmysl výhodné

Děti jsou pro tabákový průmysl výhodné

Nahraďte cigaretu sportem

Nahraďte cigaretu sportem

Zákaz kouření v restauracích chrání teenagery

Zákaz kouření v restauracích chrání teenagery

Kouření zažene stres jen zdánlivě

Kouření zažene stres jen zdánlivě

Cigarety bez nikotinu – pomoc, nebo vějička?

Cigarety bez nikotinu – pomoc, nebo vějička?

Chcete se zbavit závislosti na cigaretách? Zapomeňte i na doutníky

Chcete se zbavit závislosti na cigaretách? Zapomeňte i na doutníky
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Alergie, astma, senná rýma