hledat
 
 

Za každý den bez tabáku vám tělo poděkuje

Ministerstvo zdravotnictví varuje: kouření ucpává tepny a způsobuje infarkt a mrtvici. Nápis na krabičkách cigaret není výmyslem, ale krutou pravdou. Na choroby srdce a cév spojené s tímto zlozvykem zemře ročně asi 7 000 občanů naší země – to je skoro 20 lidí každý den!

Za každý den bez tabáku vám tělo poděkuje
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Cigareta – nepřítel srdce

Kouření způsobuje poškozování cévní výstelky, což vede ke vzniku kornatění tepen (ateroskleróze). Na vině není samotný nikotin, ale stovky dalších látek, které jsou obsaženy v modravém kouři. S každou další zkonzumovanou cigaretou se zvyšuje riziko vzniku závažných chorob kardiovaskulárního aparátu. Kouření se tak pozvolna stává časovanou bombou, u níž netušíte, která cigareta se může stát vaší poslední.

Típněte to včas

Česká republika se pyšní jednou z celosvětově nejlepších péčí o pacienty s chorobami kardiovaskulárního aparátu. Nejspíše i díky tomu zemře ročně „jenom“ 7 000 kuřáků na choroby srdce a cév. Přitom recept na to, jak snížit tento počet úmrtí, je velice jednoduchý: zanechat kouření!

  • S uhašením poslední cigarety riziko vzniku chorob kardiovaskulárního systému velmi rychle klesá a již za rok se sníží o 50 %. Za 15 let nekouření se toto nebezpečí zmenší až na úroveň populace nekuřáků.
  • Bývalí milovníci tabáku mají snížený výskyt úmrtí spojených se srdečními chorobami až o 30 % oproti těm, kteří se cigaret nevzdali.
  • I pokud jste nějakou chorobu srdečně-cévního aparátu prodělali, snížíte zanecháním kouření riziko náhlé srdeční smrti a dalších komplikací o 50 %.
  • Čím těžší jste kuřáci, tím výraznější efekt zanechá odvykání tabáku na vašem srdci a cévách.

Statistiky hovoří jasně: zanechání kouření výrazně zlepšuje vyhlídky na dlouhý a kvalitní život, ať už jste nějakou tu srdeční příhodu prodělali, nebo stále čekáte na onu osudnou cigaretu.

Fenomén jménem pasivní kouření

Zatímco jiné státy Evropské unie již úspěšně vytlačily kouření z restaurací a veřejných míst, v České republice se zatím podobného úspěchu dosáhnout nepodařilo. Přitom právě v uzavřených prostorách nabývá význam pasivního kouření hrozivých rozměrů. I když je nebezpečí vzniku karcinomu plic a dalších nádorů menší, u pasivního kouření dosahuje riziko postižení srdce a cév 80–90% rizika jako u aktivních kuřáků! Jedinou ochranou lidí v restauracích je tak rozdělení na kuřáckou a beztabákovou část, což je podobně účinné jako rozdělení plaveckého bazénu na část s teplou a se studenou vodou.

Tabák organismu nijak neprospívá a kromě zvýšeného rizika nádorového bujení dochází i ke značně vyššímu výskytu chorob kardiovaskulárního aparátu. Pokud jste odhodláni začít zdravější život bez cigaret, neváhejte a kontaktujte svého lékaře, který vám zajisté rád pomůže. 

(holi)

Zdroj: www.nhlbi.nih.gov

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Historie tabáku: Od indiánů k automatům

Historie tabáku: Od indiánů k automatům

Protikuřácké zákony chrání jen 5 procent lidí

Protikuřácké zákony chrání jen 5 procent lidí

Experimentování s cigaretou předurčuje pozdější chování

Experimentování s cigaretou předurčuje pozdější chování

V USA jsou ilegální cigarety s ovocnou příchutí

V USA jsou ilegální cigarety s ovocnou příchutí

Přestaňte kouřit. Vaše děti se budou lépe učit

Přestaňte kouřit. Vaše děti se budou lépe učit

12 každodenních pozitiv pro ty, kteří přestávají kouřit

12 každodenních pozitiv pro ty, kteří přestávají kouřit
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019 Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Pneumokoková infekce a očkování