hledat
 
 

Zemřel "Marlboro man", kouření se mu stalo osudným

Jménem ho zná málokdo, ale opáleného kovboje sedícího na koni s nepostradatelným kloboukem a cigaretou si vybaví snad každý. Eric Lawson, který se stal tváří značky Marlboro na konci sedmdesátých let, zemřel v lednu roku 2014. Příčinou smrti byla chronická plicní obstrukční nemoc.

Zemřel
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Dvacátá léta – zlatá éra kouření

Reklama na tabák prošla za celou svou historii výraznými změnami. Po desetiletí propagovali kouření nejen herci, celebrity či modelky. Ve dvacátých letech se na plakátech objevovali i lékaři a vědci potvrzující blahodárný účinek cigaret na zdraví. Jejich úkolem bylo rozptýlit obavy z toho, že by tento návyk mohl být škodlivý. Proto byli v reklamách zobrazováni usměvaví doktoři, kteří kouření doporučovali i v boji proti astmatu, na zápach z úst a proti všem onemocněním krku.

Čtyřicátá léta – první pochybnosti

V okamžiku, kdy se začalo ukazovat, že by kouření nemuselo být až tak blahodárné, tabákové firmy mění taktiku. Některé nabádají ke změně značky na tu jedinou, zaručeně zdravou. Jiné tvrdí, že problémy plynou z nedostatečného inhalování cigaretového dýmu. V reklamě z roku 1942 si tak můžeme přečíst, že kouř z propagovaných cigaret je nejen nesmírně chutný, ale hlavně poskytuje exkluzivní ochranu konzumentova hrdla. Čím hlubší "šluk", tím lepší ochrana.

Léta šedesátá – s cigaretou bez výčitek

Od propagace samotného kouření se tabákové firmy postupně odklánějí. S novými poznatky začínají být důležité spíš ochranné prvky – filtry, light či slim cigarety a přidaný ochlazující mentol. Jenže! Některé filtry byly po několika letech odstraněny z prodeje, protože obsahovaly azbest. Z mentolu se vyklubala velice nebezpečná přísada, neboť chladný kouř se vdechuje hlouběji do plic. A nakonec i light či slim cigarety se ukázaly jako nebezpečné, obzvláště pro děti.

Současnost – moderní je nekouřit

Dnes je již jasné, že tabák zdraví nic dobrého nepřináší. K vidění jsou tak již spíše protikuřácké kampaně. Samotný Lawson, který kouřil od svých 14 let, se na sklonku života účastnil protitabákové kampaně, kde parodoval sám sebe. Přestože věděl, že mu cigarety škodí, svého návyku se nikdy zbavit nedokázal.

(jez)

Zdroje:
www.health.com
www.theguardian.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Káva a cigareta – nerozlučná dvojice?

Káva a cigareta – nerozlučná dvojice?

Jak už si nikdy nezapálit cigaretu

Jak už si nikdy nezapálit cigaretu

Cigareta pro nekuřáka

Cigareta pro nekuřáka

Děti kuřáků jsou častěji nemocné

Děti kuřáků jsou častěji nemocné

Kouříte? Možná za to může trauma z dětství

Kouříte? Možná za to může trauma z dětství

Kouříte jen příležitostně? I vy jste kuřáci

Kouříte jen příležitostně? I vy jste kuřáci
 

On-line objednání k lékaři

Vyhledej lékaře a objednej se...

 

Kalkulačky

Spustit kalkulačku

Mapa lékáren

Vyhledej lékárnu

Soutěž o školní sadu

Platnost: 1. 11. - 30. 11. 2018 Soutěž o školní sadu

V listopadové soutěži budeme hrát o školní sadu.

Chci soutěžit

 

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Láká vás vyzkoušet vodní dýmku? Pak pozor nejen na infekce!